Zrušení ČT: Stačí se nebát křiku

27.04.2025 21:00 | Komentář

„Česká televize už dávno není tím, čím měla být,“ soudí ve svém komentáři pro ParlamentníListy.cz Radim Panenka. A připomíná případy, kdy se moderátor pouštěl do opozice, zatímco vládní politici dostali prostor k monologu. Nebo kdy se o některých událostech diváci vůbec nedověděli, případně jim je vysvětlili „ti správní“ experti. „Situace začíná být neudržitelná a je zřejmé, že budoucí vláda by měla najít odvahu na zásadní změny,“ míní. Podle něho je potřeba se nebát hysterického křiku.

Zrušení ČT: Stačí se nebát křiku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Česká televize, ilustrační foto

Očekávatelný podpis prezidenta Petra Pavla stvrdil změnu zákona, která kromě jiného navyšuje koncesionářské poplatky za Českou televizi a Český rozhlas. Vyšší povinné platby za tato dvě média přichází zároveň s rozšířením těch, kteří budou nuceni za televizi a rozhlas platit bez ohledu na to, zda je sledují. Nově mají platit i domácnosti, které nevlastní televizi, ale mají přístup k internetu. Vládní koalici bylo jedno, zda se tito lidé na ČT dívají a ČRo poslouchají. Stačí pouhá možnost. 

Prosazení změny mediální legislativy byl dlouhý proces, přestože má Fialova vláda v Poslanecké sněmovně pohodlnou většinu. Schvalování provázaly nejen opoziční obstrukce, což je běžný nástroj v každé demokratické zemi, ale též dlouhodobý nesouhlas s navyšováním poplatků ze strany některých vládních poslanců. Podle informací ParlamentníchListů.cz, o čemž jsme v řadě článků informovali, byl právě toto skutečný důvod, proč trvalo tak dlouho změnu protlačit. 

Nemluvě o tom, že zvýšením povinných poplatků, které někteří kritici označují za výpalné, vláda otevřeně porušila svůj dřívější slib, že tak neučiní. „Koncesionářské poplatky naše vládní koalice zvyšovat nechce. Je zapotřebí to v současné době takto otevřeně říct. Myslím, že jsou k tomu správné důvody,“ tvrdil ještě v létě 2022 ministr kultury Martin Baxa z ODS. Později naopak, jak známo, hájil pravý opak. 

Proč se vláda rozhodla krvácet na této barikádě? Tuto otázku si kladou mnozí. Jedním z možných vysvětlení jsou blížící se volby a domněnka, že pokud budou politici Fialova vládního kabinetu na Českou televizi a Český rozhlas „hodní“, odrazí se to i v tom, jakým způsobem bude vypadat předvolební vysílání. Už dříve v kuloárech kolovaly informace, že se dokonce vyjednávalo o konkrétní moderátorce těchto debat v Českém rozhlasu. Hovořilo se o Světlaně Witovské, bývalé hvězdě veřejnoprávní televize, která obrazovku před časem opustila a dlouhodobě žije s nejbližším poradcem prezidenta a lobbistou Petrem Kolářem. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Co přesně hodláte dělat proto, aby se Ukrajinci po válce vrátili domů?

A proč poskytujeme azyl i mužům, kteří by měli svou zemi bránit? Ještě otázka, je podle vás pro nás přínosem a případně jakým, když tu u po válce Ukrajinci zůstanou, protože teď tvrdíte, že pro nás přínosem jsou, pak zase, že se budete snažit o jejich návrat, upřímně se v těch vašich prohlášeních vů...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Veřejnoprávno není veřejnoprávní,, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseNávštěvník99 , 28.04.2025 9:31:17
ale propagandistické politické školení, musí být dnes jasné většině. Zrušit. Veřejnoprávno dnes vyloženě škodí společnosti, škodí demokracii a svobodě slova.

|  8 |  0

Další články z rubriky

Foldyna na zahraničí, Ševčík povede školství, vymyslela ODS. Jenže „ministři“ se ozvali

4:44 Foldyna na zahraničí, Ševčík povede školství, vymyslela ODS. Jenže „ministři“ se ozvali

ODS varuje před povolební koalicí SPD a dalších subjektů, se kterými kandiduje, s hnutím ANO. A rovn…