Ozbrojenci v černých košilích a hábitech do země vrazili ze Sýrie, kde se stačili rozejít se sobě nejbližší al-Káidou, která jim připadala málo radikální, přestože pro mnohé muslimy je příliš radikální nejen terorem, ale i pojetím islámu.
Stoupence chalífátu nemá důvod mít v lásce syrský prezident Asad, protože ho chtějí svrhnout a stejně je nemá v lásce ani jeho nejbližší spojenec v regionu šíitský Írán. Vládci v Teheránu navíc velice neradi vidí, jak se nyní někdo snaží svrhnout s nimi spřízněného šíitského premiéra v Iráku Núrího Malikího.
Vidina Islámského státu v Sýrii a Levantě se nijak nezamlouvá ani největší mocnosti v regionu, sunnitské Saúdské Arábii, která tak má překvapivě důvody hledat základy společné dohody s Teheránem, na který až dosud hleděla s největším podezřením kvůli jeho jaderným plánům. Nedávná saúdská pozvánka k návštěvě šéfovi íránské diplomacie možnost tohoto sbližování posunuje z oblasti spekulací blíže k realitě.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz
Nově navrhované masové sledování občanů EU
Dobrý den, zajímal by mě Váš postoj vůči návrhu Evropské Unie zvaný ChatControl, který by znamenal plošné šmírování každé odeslané soukromé zprávy, souborů, a jejich případné okamžité nahlášení policii. Samozřejmě jsou jako odůvodnění zneužívány naše děti, zítra terorismus a kdo ví, co příští rok. D...
Další články z rubriky

17:50 Lukáš Kovanda: Trumpova cla, včetně nyní nového 30procentního, připraví Česko letos o 76 miliard
Komentář k nákladům nových Trumpových cel pro českou ekonomiku. Americký prezident nové, 30procentní…