Dámy a pánové,
Je mi vždy ctí vystoupit na půdě své alma mater, ale obzvláště pak na této konferenci, která mi i v minulých letech byla inspirací pro vlastní akademický výzkum.
Když jsem v roce 2002 odevzdával na VŠE diplomovou práci „Modelování cenové konvergence a důsledky na inflaci“, měla Česká republika vstup do Evropské unie ještě před sebou. Modely v práci byly založeny na pokračování nominální a reálné konvergence a předpokládaly inflaci do 2010 mírně nad 2 procenty a posilování koruny. Metodou byla z dnešního pohledu už základní regresní analýza.
Od té doby uplynulo 17 let. Dosavadní výsledky konvergence jsou následující:[1]
Nominální konvergence měřená poměrem agregátní cenové hladiny ukazuje, že jsme se dostali z 54 % úrovně eurozóny v roce 2002 na 68 % v dubnu 2019. Hranice 68% jsme ale dosáhli již v roce 2008, od té doby se nominální konvergence zastavila – hlavně proto, že přestala posilovat koruna.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
Jak se postavíte k výsledku voleb?
Budete respektovat vůli voličů a dáte šanci sestavit vládu tomu, kdo volby vyhraje? Řeší se teď třeba jmenování Babiše, který je trestně stíhaný, ale jestli to lidem nevadí a zvolí ho, neměl by dostat šanci sestavit vládu? A byl byste pro, aby trestně stíhaný člověk nemohl kandidovat? Třeba mě by to...
Další články z rubriky

12:16 Jiří Paroubek: Sterzikův komický zákrok vůči Přísaze
Není to tak dlouho, co spolu koalice Stačilo! a šéf Přísahy Šlachta jednali o předvolební spolupráci…