Výzkumné oddělení Mezinárodního měnového fondu (MMF) minulý týden zveřejnilo studii, která připouští, že neoliberalismus selhal. Zpráva nazvaná Neoliberalismus: Přeceněný? by se mohla stát náznakem konce této ideologie. Jen přišla se zpožděním čtyřiceti let. Naomi Kleinová její zveřejnění doprovodila otázkou: „Znamená to tedy, že miliardáři, které neoliberalismus vytvořil, nyní začnou peníze vracet?“
Mnohá zjištění, která jsou ve zprávě obsažena, míří rovnou na jádro neoliberální ideologie a přitom dávají za pravdu tomu, co kritici a oběti neoliberalismu říkají po dekády. „Namísto toho, aby podněcoval růst,“ vysvětluje studie, neoliberalismus svou politikou výdajových škrtů a omezování regulace pohybu kapitálu ve skutečnosti jen „prohluboval nerovnost“. A tato nerovnost „sama o sobě mohla podvazovat růst“. Ve výsledku by proto nyní politici podle studie „měli k otázkám redistribuce přistupovat s otevřenější myslí, než doposud“.
Studie přitom opomíjí několik důležitých bodů týkajících se historie neoliberalismu a jeho dopadů.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko
Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...
Další články z rubriky

21:25 Pavel Foltán: Ústavní soud – třetí komora parlamentu?
Komentář k historii tribunálu, o kterém se opět mluví.