Čejková: Každému stejným metrem? – praxe v proplácení moderní léčby rakoviny prostaty

21.05.2014 14:46

V reakci na nedávno zveřejněný článek o léčbě rakoviny prostaty protonovou terapií na tn.cz se množí dotazy pacientů, jaká je praxe v proplácení a jaká je šance, že moderní léčba je pro české muže dostupná.

Čejková: Každému stejným metrem? – praxe v proplácení moderní léčby rakoviny prostaty
Foto: Archiv PTC
Popisek: Protonové centrum v Praze

Rakovinou prostaty u nás ročně onemocní téměř 9000 mužů. Pokud je nemoc diagnostikována včas a pacient by se dostal k šetrné léčbě protonovou terapií, má šanci na úplné vyléčení. Alespoň takové jsou výsledky nedávno zveřejněné americké studie, která posuzovala stav 4000 mužů léčených pouze protonem, deset let po skončení léčby je 97% z nich úplně uzdraveno a užívají si normální kvalitní život. Právě kvalita života je důvod, proč se muži o protonovou léčbu tolik zajímají. Jde totiž o šetrnou léčbu, která minimalizuje nežádoucí vedlejší účinky, jako je impotence a inkontinence. Léčba protonem navíc probíhá ambulantně bez jakéhokoliv omezení dosavadního způsobu života.

Přestože přímo v Praze nabízí protonovou léčbu nejmodernější zařízení na světě, kromě Vojenské pojišťovny, ji žádná jiná pojišťovna nehradí. Tedy oficiálně. Podle informací od našich pacientů jsou ale případy, kdy některá z pojišťoven proplatila léčbu zpětně, jiná zase našla způsob jak uhradit alespoň nezanedbatelnou část léčby.

To, že pojišťovny léčbu protonovou terapii nehradí, je absurdní. Právě u rakoviny prostaty totiž odpadá jindy účelově používaný argument o finanční náročnosti této léčby. Cena za protonovou terapii je pro zdravotní pojišťovnu stejná jako u konvenční radioterapie, ale výsledky dosahované protonem a komfort následného života jsou vyšší. Při ozařování fotony zasáhne záření z 50% i zdravé tkáně, protony ale cílí přímo na nádor, výrazně redukují dávku záření na močový měchýř a konečník a tím výrazně snižují nepříjemné vedlejší účinky jako pomočování nebo krvácení.  Konvenční léčba zatěžuje pacienta i časově, musí na ni dojíždět dva měsíce, zatímco v protonovém centru je odléčen za 5 ambulantních návštěv. Další možností řešení karcinomu prostaty je robotická operace, která se na první pohled jeví jako levnější varianta, jenže pacienta po prostatektomii čeká ještě nákladná hormonální léčba, následně stejně nejspíš radioterapie a celkový náklad této “levné” varianty se vyšplhá na trojnásobek původní ceny.

Přesto, že plošně zatím pojišťovny s výjimkou Vojenské, protonovou terapii neproplácejí, někteří pacienti se k úhradě této léčby přece jen dostanou. Rozhodně ale nejde o postup, který by byl pro všechny běžně dostupný a úředníky oficiálně doporučovaný. I když české výstižné pořekadlo “líná huba, holé neštěstí” jistě platí, obávám se že, v těchto případech jde i o “ruka ruku myje” nebo “když máš prachy, všechno jde”. Jak jinak si vysvětlit, že někomu se léčba proplatí, i když zpětně, a jiný se dočká strohého odmítnutí: k léčbě nevhodný.

Nevím, jestli tahle odpověď o realitě v dostupnosti protonové terapie pro muže s rakovinou prostaty je pro čtenáře uspokojivá, bohužel je pravdivá. Řešení této pro „obyčejné“ pacienty diskriminující situace je jednoduché: urychlené uzavření smluv zdravotních pojišťoven na úhradu protonové léčby. Pak bude léčba pro všechny a ne jen pro vyvolené.

Mirka Čejková  - ředitelka nadačního fondu proproton.cz

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…