František Kašpárek: Občan Pavel

05.02.2023 7:39 | Komentář

Po vítězství Petra Pavla v prezidentských volbách se sešlo několik přátel a diskutovali. Shodli se na tom, že vítěz by měl dostat šanci v podobě tradičních sto dní, a pak se uvidí. To je tak, když se sejde parta idealistů. Na pendrek. O dva dny později už bylo všechno jinak.

František Kašpárek: Občan Pavel
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Petr Pavel

Vítěz nezaváhal ani na okamžik a hned v pondělí si kopnul do Zemana a spol. vzhledem k hospodaření na Pražském hradě. Sice naznačil, že nemá žádné důkazy, jen indicie, což je pokrok, protože jsme si zvykli, že v mnoha případech důkazů netřeba, ale nemusel s tím přijít tak nakvap. Téma Ukrajina do NATO v tuto chvíli také tolik nehořelo a v rozhovoru pro francouzskou agenturu AFP, ve kterém řekl, že by „Západ měl Ukrajině dodat všechno, kromě jaderných zbraní“, mohl být zdrženlivější.

Nejde ani tak o obsah těchto sdělení, ale o tu rychlost, s jakou chtěl ukázat svým voličům a koneckonců i vládě, že vsadili na správného člověka. Působilo to docela trapně. Možná by udělal líp, kdyby nechal situaci trochu uklidnit, i když voliči jeho protivníka přijali výsledek poměrně kultivovaně. Tohle by jim přiznáno mohlo být. Nevím, nevím, co by se dělo v ulicích, kdyby zvítězil Andrej Babiš.

Hodně diskutovaný hovor Petra Pavla s tchajwanskou prezidentkou nás nemusí zase až tak trápit. Mohlo by být hůř: Kdyby třeba pojal nápad, že tam doprovodí paní Pekarovou Adamovou. Telefonát s ukrajinským prezidentem nepřekvapil, bez toho by to nešlo. Jen jedna otázka se nabízí. Proč museli hned všichni vědět, že proběhly tyto dva správné hovory?

Anketa

Jak zatím hodnotíte kroky zvoleného prezidenta Petra Pavla?

3%
95%
hlasovalo: 30228 lidí

Ohledně slov Petra Pavla o možném přijetí Ukrajiny do NATO: Západní politici se této otázce snažili po určitou dobu vyhýbat, což pramenilo z neshody, zda by Ukrajině měl být někdy povolen vstup do NATO. Před časem se rýsoval možný kompromis. Podstatou dohody by bylo, že Ukrajina se zřekne svých aspirací na vstup do NATO a Rusko bude v první fázi souhlasit s příměřím. Situace se však postupně vyvinula špatným směrem. V současnosti je podle vyjádření předsedy Vojenského výboru NATO Roba Bauera aliance připravena na přímou konfrontaci s Ruskem, prý jen konvenčními zbraněmi. Když k tomu připočteme šílené plány některých válečných jestřábů na "dekolonizaci" Ruska, u konvenčních zbraní to asi neskončí. Potom už nebude potřeba nic řešit.

Když se ještě vrátíme k přání Petra Pavla, aby na Hradě proběhl audit. Jeho tým mu mohl prozradit, že audit prováděl v minulém roce Nejvyšší kontrolní úřad, což se děje vždy, když končí funkční období stávajícího prezidenta. Podle slov prezidenta NKÚ dostane Pavel a jeho tým výsledky auditu nejpozději v den, kdy nastoupí do úřadu. Takže zase ta horlivost a snaha zavděčit se voličům, kteří Zemana a spol. upřímně nenávidí. (No ano, ale co druhá strana?)

Místo zasypávání příkopů to vypadá na panamský průplav. Pavlovy první kroky si nelze vyložit jinak, než jako populistické (populistické ve smyslu současného nálepkování, nikoliv ve smyslu, jak je populismus definován v odborné literatuře) máchnutí směrem k těm svým. Uvidíme, jak bude "máchat" v budoucnu. Nárok na sto dní hájení však tímto ztratil.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Huawei

Co máte proti této značce? Jestli je to jen tím, odkud pochází, nemyslíte, že i nadměrná propagace všeho amerického, jak často vidíme není dobrá? Přijde mi, jak kdybychom zapomínali na svou suverenitu. Jedni podporují Rusko, Čínu, druzí zas USA, Západ a na národní identitu se zapomíná, nemyslíte...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy - 291. díl. Utajená budoucnost

11:35 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy - 291. díl. Utajená budoucnost

Čtenářský občasník Petra Žantovského tentokrát představuje dílo rakouského novináře Vikra Farkase.