Komunální politikové už toho začínají mít prostě dost. Čím dál více starostů, místostarostů i zastupitelů je znechucena tím, jak se i o ně partaje opírají, když jsou v nouzi nejvyšší. Ovšem jinak na ně kašlou. Určitou část starostů si dokonce zprivatizovala jedna politická strana, aby ji zneužila pro druhou, a to například i v zájmu církevních restitucí.
Komunální politikové jsou přitom ti nejvíce obíjení, odvádějí nejnáročnější práci, jsou přitom současně nejvíce zranitelní, ze dne na den odvolatelní i bez udání důvodu a za škody ručí do jejich absolutní výše. Ví to vůbec ti, kdo dnes hřímají právě o odpovědnosti politiků? Znají vůbec samosprávu? Nehájím starosty zlatokopy, protože i mezi starosty jsou samozřejmě černé ovce. Je jich ale oproti celostátní politice minimum. Naopak těch tisíců upracovaných starostů a starostek si málo vážíme. O to více si jich váží jejich občané – starostové jsou právem nejvíce důvěryhodnými politiky u nás. Proto se o ně opírají partaje poté, co se tam nahoře kradlo, a oni potřebují argumenty do voleb – to se pod čarou vždy objeví „naši komunální politikové“. Jenže komunální politikové nesmí být ničí. Dokonce musí být nezávislí, i když mají za jménem nějakou tu partaj. Jinak by nebyli dobrými starosty všech.
Je ale dnes vůbec otázkou, zda potřebují oni tu partaj nebo ona je. Čím dál více starostů dnes přepřahá. A ví proč. Ale pokud byste si mysleli, že mění dresy, tak to ani náhodou. Vrací se do lidsky cenné nezávislosti.
Pochopili totiž, že každá strana jim v podstatě u lidí škodí. Jsem tomuto trendu návratu do nezávislosti rád. Móda nových stran pominula, lidé se bojí už dělat pokusy. VV, zelení a zemanovci – stačilo. Jako předseda hnutí Nezávislí, které je tu od devadesátých let zejména jako servis a zázemí pro komunální politiky, aby nemuseli nikam vstupovat a sbírat ponižujícím způsobem podpisy, mám dnes plné schránky mailů. Proč?
Je tam jediná otázka – můžeme zase kandidovat jako nezávislí pod vaší hlavičkou? A pak se dodává – už nechci být u Gazdíka, nechci být ve velké straně, bojím se vstoupit do nové…a přesto dál chci pracovat pro svou obec a město, protože mám podporu občanů. Pomůžete mi?
A moje odpověď – samozřejmě můžete a pomůžeme. Komunikuji tak napříč republikou, a dnes je skoro jisté, že nezávislí komunální politikové půjdou pod naší nezávislou hlavičkou i do sněmovních voleb. V každém regionu dáváme dohromady nebo hledáme populární a úspěšné starosty, místostarosty, radní a zastupitele, kteří jsou schopni ve svém kraji zorganizovat sněmovní kandidátku. Nezávislí jí dají platformu, program a prostor. A pak už to bude na nich. Protože pokud se tito dělníci politiky nedostanou do sněmovny jako protiváha velkých partají, nebo partají podnikatelských, nic zásadního se nezmění. Naopak – když jich tam bude dost, dokáží své dobré návyky – pracovitost, odpovědnost a přirozenou nestranickost vnést na půdu zprofanovaného prostředí sněmovny, a změní ho.
A kdo jsme? Nezávislí například prosazují na komunální úrovni přímou volbu všech zastupitelů. Ta spočívá v tom, že lidé by měli zakřížkovat napříč spektrem počet zastupitelů své obce či města, a ti, kteří mají nejvyšší počet hlasů, by měli toto zastupitelstvo vytvořit. Dnešní poměrný systém je nespravedlivý a zcestný – vyřazuje kandidáty s vysokým počtem hlasů, a do zastupitelských lavic posílá outsidery. Zkrátka zapomeňme v samosprávě na strany, a volme v obcích a městech přímo konkrétní lidi.
Proč? Protože na obcích a městech není důležitá ani levice, ani pravice, na obcích a městech se musí hlavně makat. A to by měli ti nejlepší – ti, kteří mají největší důvěru lidí.
Přímá volba starostů sama o sobě to nevyřeší – podstatné je, jak bude vznikat celé zastupitelstvo.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz