Ivan Bednář: Ahóóóój...

26.01.2020 15:45

Českou republiku navštívil opět Vladimír Pucholt. V šedesátých letech patřil mezi nejznámější herce. Herecká hvězda Starců na chmelu a Formanových raných filmů Černý Petr či Lásky jedné plavovlásky u nás nepobývá často.

Ivan Bednář: Ahóóóój...
Foto: repro/archiv ČT
Popisek: Vladimír Pucholt v muzikálu Starci na chmelu
reklama

V paměti pamětniků jsou scény, kdy v Černém Petru poučuje šestnáctiletého Petra, jaký je rozdíl ve výslovnosti mezi přátelským a méně přátelským „ahóóój“ či jak si v Krejčíkově komedii Svatba jako řemen jako mladý příslušník SNB opilý postěžuje svému staršímu kolegovi "náčelníku, proč nás lidi nemají rádi?"

Pucholt emigroval a Krejčíkova komedie putovala do trezoru. Stejně tak romantický příběh chmelové brigády, Formanovy filmy a další.

Když kvůli špatnému kádrovému původu nemohl Pucholt studovat medicinu, přihlásil se tedy na DAMU, kde vystudoval herectví. Po škole nastoupil do Činoherního klubu, kde zářil v inscenacích hry Podivuhodné odpoledne doktora Zvonka Burkeho, Revizor a dalších.

I přes slibnou divadelní i filmovou kariéru ale Pucholt v roce 1967 emigroval. „Byla to sázka, skok do prázdna. Ale za dané situace mi nic jiného nezbývalo. Podívejte, co se spoustě těch slušných lidí a tvůrců stalo. A nejen v divadle, ale i v technice, lékařství,“ říká dnes Pucholt.

Poté co emigroval, vystudoval v Anglii vytouženou medicínu, a dnes působí v Torontu jako dětský lékař. Co by asi bylo, kdyby se tehdy nerozhodl opustit socialistický ráj? Pravděpodobně by se stal slavným hercem. Jenomže kariéra by byla vykoupená ústupky totalitnímu režimu a kompromisy. V opačném případě by následovalo šikanování, zákaz činnosti, vzdor, nezřídka utápěný v alkoholu.

„A já věděl, že kdybych tady zůstal, že by mě nakonec vydírali. Říkali by: Musíš hrát tuto roli, nebo budeš mít potíže. Šlo o moc. Myslím, že jakmile ze sebe jednou něco prodáte, tak to pak už nelze koupit zpět. Je to jako když vás napadne plíseň,“ vzpomíná dnes Pucholt.

Tehdy opustil svět pozlátka a mámení, a zvolil reálný svět úspěšného dětského lékaře. „Doktoři dělají ohromné věci, daleko těžší než hraní ve filmu. Nikdo o tom neví. To vidí jen rodiče či příbuzní zachráněného člověka. Je to soukromá záležitost,“ uvažuje dnes.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Marian Kechlibar: Jiná forma bankrotu aneb O odpouštění dluhů

9:01 Marian Kechlibar: Jiná forma bankrotu aneb O odpouštění dluhů

Nová Bidenova administrativa zvažuje odpuštění části studentských dluhů. Je to tak trochu úvaha ze z…