Ivo Fencl: Napravit omyl v Unii znamená vytvořit nový

01.03.2018 20:36 | Zprávy

Obrazový opravník obecně oblíbených omylů (nakladatelství Práce 1981) je dávný antikvární bestseller mého dětství, jehož autor Ludvík Souček byl stejně jako do jisté míry a později Ondra Neff (který se ostatně trochu považuje za Součkovu reinkarnaci) přesvědčen, že umí napsat cokoli.

Ivo Fencl: Napravit omyl v Unii znamená vytvořit nový
Foto: pixabay.com
Popisek: Omyl, chyba - ilustrační foto

Velký Ludvík si přitom hranice opravdu nemusel klást, jak občas dokládám i v pořadu, který o něm mám připraven (letos pro Studijní a vědeckou knihovnu v Plzni), ale cenou jsou hrubé chyby, kterých z jeho obrovského díla vytěžíte desítky, ne-li stovky. Mistr Souček si však, a to je rovněž pravda, úplně vědomě nedával čas údaje kontrolovat a různí pilní dloubalové již potvrdili, že se Vševěd v pár případech „sekl“ i na stránkách nesehnatelného Opravníku. Jiným slovy? Dějinné omyly „Souk“ jen katapultoval z místa, na něž přistál jeho zásluhou omyl nový.
Po sametovém převratu ani jindy tato jinak skvělá knížka (ilustrace Jiří Kalousek) už podruhé nevyšla, nicméně na publikace obdobného charakteru samozřejmě došlo. Jednu napsal i celkem schopný publicista Filip Murin, jinak také původce prací Divoká zvířata (2007), Maminko, ukážu ti, co umím (2007), Kouzelná kniha (s Filipem J. Chudobou 2008) či Pověry o zdraví mají tuhý život (2009). Murinůn nejméně zdařilý výtvor Omyly známé a neznámé (2007, ZDE) bych asi nejspíš charakterizoval jako lehce propagandistickou, ba demagogickou příručku Evropské unie.

Dostala se mi do spárů (rovněž) omylem, a jestliže se vám náhodou ocitla v rukou i tzv. Encyklopedie ruského prvenství (nakladatelství AURORA 1994), vězte, že je s Murinovým pamfletem dobře srovnatelná. S tím rozdílem, že ona nijak nepředstírá, že nabízí pravdy.

Murin bohužel často mate a věřím, že na jeho háčky zabralo pěkných pár naivků. A skrz Filipa Murina EU těm čtenářům, řekl bych, vysvětlila, jak to opravdu ve světě chodí. Na druhou stranu nepopřu, že má ta knížka i únosné a neprolhané sekvence. Často obstojí. Ale jistá fakta pokrucuje. Má 213 stran, všimněme si, že nic neřadí podle abecedy, jako to dělal Souček blahé paměti, a uspořádání hesel nás ostatně a implicitně žene k jediným pravým asociacím a krátkým spojením i souvislostem.

Hned prvním heslem jsou Dudy, a to strakonické. Možná i proto, abychom se ujistili, že kniha bude vlastenecká a Česko nám nesebere. Už dopředu vařená dogmata nicméně Murin má a nenápadně je servíruje: prokládá je totiž irelevantním kečupem neškodných legrací. I přicházejí rovněž na pořad dne kapitoly jako Intelektuálové a svědomí národa (str. 24).

Mají spisovatelé morální kredit? ptá se tu Murin zcela v duchu britského historika Paula Johnsona. Ale co vás nemá a jak by jej mohli mít? odpoví a básník Holan (zvíme) napsal přece i báseň Tobě, Rudá armádo.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

EU , Fencl , Souček , literarky.cz , omyl

autor: PV

Bc. Tomáš Kubín byl položen dotaz

Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko

Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Sterzikův komický zákrok vůči Přísaze

12:16 Jiří Paroubek: Sterzikův komický zákrok vůči Přísaze

Není to tak dlouho, co spolu koalice Stačilo! a šéf Přísahy Šlachta jednali o předvolební spolupráci…