Ivo Fencl: Stropničtí frajírci nebo frajeři...

22.01.2018 17:28

Ve Tvaru č. 1 a v Salonu Práva z 11. ledna jsem četl dva články Matěje Stropnického. Bezvadné články.

Ivo Fencl: Stropničtí frajírci nebo frajeři...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Matěj Stropnický

Buď psal Matěj Stropnický dříve méně zajímavě, nebo nevím. Ale jeho aktuální úvahy jsou vynikající. V Salonu rozebral nedávno vydanou knihu o Husákovi, a to způsobem, který mě uzemnil. Uvědomil jsem si vlastní slabiny a nedivte se a přečtěte si to. Sami. Na Matěje Stropnického může být tím pádem jeho táta hrdý, i když... I když to na tomhle místě zní nemístně a pateticky. Nicméně to jest fakt. Skutečný. A labilní lidé jako já malinko vidí dopředu, takže spatří (a nejen tedy tuší), jak se bude publicista a politik Matěj Stropnický ještě zlepšovat. A až bude starý, třeba se stane i tím prezidentem; což vůbec nežertuji. A proč bych taky šprýmoval? A mimochodem! Ten jeho táta Martin, ten kdyby kandidoval, prezidentem by se stal. Z prostého důvodu. Lidé by mu své hlasy dali. A nejen Veronika.

Já ho nemíval rád. Ale získal si mě. Postupně. A Matěje jsem taky dřív nemusel. Číst. Frajírka. A vida, nyní ho obdivuji. Což se v Česku pramálo nosí. Někoho obdivovat; ale co? Napíšu to jen sem - a jen jednou: Oba jsou frajeři a NE JEN FIGURKY.

Ó, ano, pan Martin Stropnický, ten má k té figurce na politickém jevišti kapánek blíž, ale nemylte se. Za kulisou nejsou jen položené věnce a vysoký plat. Ten muž kupodivu není jen "Šance" Zahradník ( viz https://www.youtube.com/watch?v=vm_jKW1OUKw ) a dosvědčí to celá fronta džentlmenů z armády, a to džentlmenů chytrých. A nejen z armády, a herce, byť jsou taky kofři, teď nepočítám; a zatímco pan Drahoš na mě bohužel na tomhle poli i nadále působí jako jakýsi cizinec, Stropničtí ne.

Vyšlo v rámci mediální spolupráce s Literárními novinami

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…