Dominik Rusinko: Spotřebitelská nálada na vzestupu

24.04.2024 15:49 | Komentář

Dubnové výsledky konjukturálních průzkumu ukazují na pokračující oživení tuzemské ekonomiky. Souhrnný indikátor důvěry se meziměsíčně zvýšil o 2,8 bodu na hodnotu 97,0 (100 = dlouhodobý průměr), přičemž nálada se zlepšila jak na straně spotřebitelů, tak podnikatelů.

Dominik Rusinko: Spotřebitelská nálada na vzestupu
Foto: Pixabay
Popisek: Důvěra - ilustrační foto

Spotřebitelská důvěra vzrostla už čtvrtý měsíc v řadě, povzbuzena poklesem inflace a obnoveným růstem reálných mezd. Dobrou zprávou je zejména fakt, že domácnosti lépe hodnotí svou současnou finanční situaci a zároveň se snižují jejich obavy ze zhoršení ekonomické situace. Ruku v ruce s tím jde pozvolný nárůst maloobchodních tržeb.

Právě spotřeba domácnosti bude dle našeho názoru hlavním motorem růstu české ekonomiky v tomto roce. Vedle růstu reálných mezd sehraje důležitou roli také efekt rozpouštění nad-úspor mezi domácnostmi. Agregátní míra úspor v ekonomice dosahuje téměř 20 %, přibližně 8 p.b. nad dlouhodobým průměrem.

graf

Mezi podnikateli se důvěra zvýšila nejvíce v průmyslu a ve službách, naopak mírně poklesla ve stavebnictví. Hlavní bariérou další expanze zůstává především slabá poptávka následovaná problémy v dodavatelských řetězcích. Ve stavebnictví je nadále zásadním problémem nedostatek pracovníků. Slabá zahraniční poptávka bude ovlivňovat výkonnost exportně orientovaného průmyslu nejméně do první poloviny letošního roku, ke zlepší by mohlo dojít – v závislosti na kondici německé ekonomiky – směrem ke konci roku 2024.

graf

Povzbudivá konjunkturální data jsou v souladu s naším předpokladem postupného oživení tuzemské ekonomiky. Pro celý letošní rok odhadujeme růst HDP okolo 1,5 %, výhled je však nadále zatížen negativními riziky v čele s nejistým vývojem zahraniční poptávky.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

věcná diskuze

Dobrý den, máte dojem, že se na půdě Sněmovny odehrává věcná diskuze? Já mám spíš dojem, že koalice ani diskutovat nechce, že si je jistá svou většinou a naopak opozice obstruuje (většinou až moc), aby se zviditelnila. Nějaký smysluplný dialog mezi vládou a opozicí nevidím a myslím, že je chyba na o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Mafiozní manipulace před volbami do EP pokračují

15:57 Jiří Paroubek: Mafiozní manipulace před volbami do EP pokračují

Zdá se, že mainstreamové agentury pro výzkum veřejného mínění tvoří nerozbornou jednotu.