Jan Bureš: Německo čeká na pokles HDP… Co v jeho vleku ohlásí tento týden Česko?

12.11.2018 11:07

Trhy budou tento týden nervózně sledovat nové indicie ohledně toho, jak moc slábne dynamika ve světové ekonomice. V centru pozornosti budou čísla z Německa, které pravděpodobně ve středu zahlásí kosmetický pokles HDP ve třetím kvartálu.

Jan Bureš: Německo čeká na pokles HDP… Co v jeho vleku ohlásí tento týden Česko?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Finanční analytik Jan Bureš

Meziročně tak HDP zpomalí z 2,3 % na 1,2 %, což na první pohled nevypadá vůbec dobře. Naštěstí část z tohoto zpomalení půjde na vrub dočasnému propadu prodejů automobilek, které se srovnávají s novými emisními normami. Ne všechny “brzdy” HDP musí ovšem jednoduše ke konci roku zmizet ze scény. Automobilový průmysl bude zcela přirozeně dál narážet na poměrně nasycenou poptávku a vedle toho slábne dynamika zahraniční poptávky na řadě asijských trhů. Navíc německé podniky může brzdit v investicích strach z neřízeného brexitu i obavy z další eskalace napětí mezi Bruselem a Římem.

To by samozřejmě nebyly dobré zprávy ani pro Česko, které v tomto týdnu také hlásí HDP za třetí kvartál a my také mimo jiné i kvůli situaci na evropských trzích čekáme šlápnutí na brzdu - ekonomika by měla růst “pouze” o 0,6 % mezikvartálně a meziroční dynamika růstu by tím pádem měla zůstat na 2,5 % (náš nowcast je ještě o něco pesimističtější a ukazuje pouze 2,4 % - viz graf níže).

Česká národní banka je optimističtější a sází na růst o 2,7 % a zrychlení k 3,5 % do začátku roku 2019. Tak růžově budoucnost nevidíme a slabší růst může v příštím roce ČNB do jisté míry krotit v dalším zvyšování úrokových sazeb. Podobné tempo utahování měnových opasků jako letos nás asi nečeká.

Jan Bureš
finanční analytik

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Baťa: Neefektivní přetahovaná. Zbraň je nebezpečná vždy, ať je legální či nelegální

7:32 Jiří Baťa: Neefektivní přetahovaná. Zbraň je nebezpečná vždy, ať je legální či nelegální

Nedávná tragická událost v ostravské nemocnici vyvolala další emoce ohledně držení zbraní.