Jan Campbell: Demokracie a TTIP

11.11.2015 9:27 | Zprávy

Stojí to černé na bílém: EK odmítla přidělit kritikům TTIP v počtu více než tří milionů ověřených podpisů status „Evropské občanské iniciativy.“ Jsem zvědavý, dojde – li k oficiálnímu jednání s kritiky TTIP v EP. Martin Schulz totiž převzal v Berlíně podpisy v zajetí demonstrantů, kterých bylo podle SZ nejméně 150 tisíc, a měl by jednat.

Jan Campbell: Demokracie a TTIP
Foto: Archiv
Popisek: Jan Campbell

Cesta k tomuto malému úspěchu občanské iniciativy byla trnitá. Již před rokem odmítla EK kritikům TTIP status, „Evropské občanské iniciativy.“ Podle sebe samé, EK neshledala v žádosti nic konkrétního. Jako by sama EK konala a mluvila konkrétně. Kritikové TTIP, kteří jsou sjednoceni v Netzwerk Campact, Attac a Verein Mehr Demokratie (Spolek více demokracie) a podobných strukturách se nenechali odradit rozhodnutím EK a sbírali i nadále podpisy pro svoji samoorganizovanou občanskou iniciativu, jako by se nic nestalo. Prostě ignorovali rozhodnutí EK. Chtějí zabránit TTIP a Ceta.

Během roku museli dosáhnout potřebného minimálního množství podpisů v sedmi státech EU. Počet podpisů se rovná 750 násobku počtu členů EP jednotlivých, konkrétních států. Podle vlastních výpočtů dosáhli kritici cíle ve 23 členských státech EU z celkového počtu 28 členských států. Nemám v době psaní tohoto příspěvku důkaz o situaci v ČR. Proto budu rád, jestli se někdo z českých kritiků TTIP ujme toho úkolu a sdělí veřejnosti, kolik aktivních kritiků TTIP má ČR. Pro zajímavost uvádím, že v chudém Bulharsku se podepsalo 3 krát více občanů, než požaduje minimální kvóta. Martin Schulz nebude moci ignorovat 3 284 289 podpisů organizace skládající se z 500 partnerů ze všech koutů EU, jak to udělala a má ve zvyku dělat Evropská komise. Ta konala, jak konala. Začátkem října t.r., krátce před vypršením roční lhůty pro předání podpisů, EK neposlala k převzetí podpisových listin komisaře, jak ustanoveno pravidly, ale bezvýznamného úředníka. EK chtěla být chytřejší a tímto způsobem ignorovat a „vyřídit věc“ s občanskou iniciativou. Několik členů samoorganizované občanské iniciativy podalo již před rokem žalobu u Evropského soudního dvora. Dovedu si představit tlak EK a spojence ze zámoří, kterému musí čelit soudci a právo občanů v klimatizovaných kancelářích.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Proč si lidé pořizují děti?

14:41 Petr Hampl: Proč si lidé pořizují děti?

Druhý pohled Petra Hampla