Jan Čermák: Čínská data opět zlobí, další devalvace jüanu je ale zatím vyloučena

11.11.2015 11:41 | Zprávy

Čínská ekonomika začíná opět trochu zlobit. Nejprve to byla velmi slabá data o víkendu týkající se vývozu, následně včera vypuštěné údaje o velmi nízké inflaci a konečně dnes přišlo další zklamání v podobě zpomalující průmyslové výroby.

Jan Čermák: Čínská data opět zlobí, další devalvace jüanu je ale zatím vyloučena
Foto: Miller Nagan
Popisek: Čína, ilustrační foto

Ta sice například roste stále o 5,6 % meziročně, což by Číně většina zemí záviděla, avšak takoví obchodníci s komoditami moc dobře vědí, že jde o nejslabší výsledek za poslední roky.

Proti zpomalujícímu exportně orientovanému průmyslovému sektoru naštěstí stojí stále velmi silná data týkající se růstu maloobchodních tržeb, které rostou dvouciferným tempem, což musí být uklidňující hudba pro západní nadnárodní společnosti. Opticky to tedy vypadá, že se zadání strany a vlády - tedy přeměnit čínské hospodářství na ekonomiku, která více spotřebovává a je tedy méně závislá na exportu - daří.
V centru této strategie stojí samozřejmě stabilní kurz jüanu, který nehledě na srpnovou devalvaci, činí dovážené spotřební zboží a služby stále velmi atraktivní - tím spíše, že čínské mzdy stále rostou.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Proč si lidé pořizují děti?

14:41 Petr Hampl: Proč si lidé pořizují děti?

Druhý pohled Petra Hampla