Jan Urbach: Zelenskyj kritizuje zákon o totální jazykové ukrajinizaci

26.04.2019 13:40 | Zprávy

Zvolený ukrajinský prezident Wolodymyr Zelenskyj má výhrady k parlamentem schválenému zákonu o ukrajinském jazyku. Zákon je národnostními menšinami a jeho kritiky nazýván jako „zákon o totální ukrajinizaci“.

Jan Urbach: Zelenskyj kritizuje zákon o totální jazykové ukrajinizaci
Foto: pixabay.com
Popisek: Socha archanděla Michaela na kyjevském Maidanu

Ve čtvrtek parlament v Kyjevě novým zákonem určil ukrajinštinu jako „státní jazyk“, jediný oficiální jazyk na Ukrajině. Představitelů státních orgánů, soudů a prokuratury, profesionální vojáci, učitelé a lékaři mají povinnost používat oficiálně pouze ukrajinštinu. Dodržování nového ustanovení bude kontrolovat speciální úřad – komisař pro ochranu státního jazyka. Zákon vstupuje v platnost za třicet dnů, ale má být zaváděn postupně. Například tresty by měly být ukládány až za tři roky.

Zelenskyj na Facebooku sice ukrajinštinu jako státní jazyk podpořil, byť sám hovoří převážně rusky a ukrajinsky ne zcela dobře, ale vadí mu, že v současné době takové kroky nevedou ke konsolidaci společnosti, ale naopak k polarizaci. Podle jeho názoru došlo k přijetí bez potřebné společenské konzultace a důsledky zákona jsou nepředvídatelné. V této chvíli ostatně text zákona, který byl projednáván v době prezidentské volební kampaně, nikdo ani nezná v definitivní podobě. Poslanci do něj totiž vložili dva tisíce oprav a doplnění.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

Důvěra

Myslíte, že lze věřit státu, když vidíme, jak jsou třeba politici úplatní nebo třeba se tu už měsíc řeší bitcoinová kauza? A k důvěře v soudy. Nemyslíte, že ji dost snižuje to, jak dlouho se kauzy vlečou? Třeba kauza Čapí hnízdo nebo třeba i Dozimetr. Kde je podle vás chyba? A divíte se, že pak důvě...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: O daních Astrid Lindgrenové

16:14 Petr Hampl: O daních Astrid Lindgrenové

Denní glosy Petra Hampla.