Jiří Hrebenar: Kolik v této zemi žije skutečných sociálních demokratů?

13.11.2011 19:40

Kolik v této zemi žije skutečných sociálních demokratů? Být sociálním demokratem není o tom měnit názory podle politických mítinků. Být sociálním demokratem znamená chránit a obhajovat hodnoty, které jsou neměnné. Cokoli jiného je pokrytectví a obchodování s názory.

Jiří Hrebenar: Kolik v této zemi žije skutečných sociálních demokratů?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Sobotka

Potíží sociálních demokratů je ten fakt, že oni sami nevědí co je to sociální demokracie. Vytvářejí se umělé hodnoty, které nemají stálé trvání. Předsednictvo si usmyslí, že najednou není třeba podporovat chudé v léčení nemocí. Najednou třeba není potřeba mít vzdělání, není třeba vyplácet sociální dávky. I toto je sociálně demokratické? Ne toto není sociální demokracie, to je jenom hra na politiku, na tu zpackanou a podplacenou verzi.

Najednou se parta ve vedení dohodne a začne s tím co nazývají sociální demokracie. Najednou přistoupíme na pravičácké hry, ve kterých je příhodné odsekat právo na zdraví. Najednou nevadí poplatek za pobyt v nemocnici, najednou ty Rathovy příklady starých lidí a zdravotně postižených zmizí jakoby zázračným bičíkem. Jo tenkrát když pravice vymyslela plány proti lidem, tak se poukazovalo, kdežto dnes je to všechno v pořádku. Ostatní poplatky se zruší, tak co se budeme vůbec rozčilovat.

Toto je přeci sociálně demokratické poslat ty nejslabší do háje. Najednou není nic důležitějšího než jenom přepracovat stranický program tak, aby se hodil do nového hábitu sociálních demokratů. Kolik z těch oranžových jsou opravdovými sociálními demokraty? Akce "Mluvte nám do toho" byla jen jednoduchým manévrem jak přesvědčit občany o tom, že oni sami ve straně si udělají co chtějí.

Být sociálním demokratem můžete i když nejste členem té podivné strany, toho spolku politiků hrajících si na pouhé politikaření. Opět se potvrdilo to, o čem hovořím stále a pořád. Že Socani souhlasí s koaličními návrhy, jenom hledají cestu jak to sdělit občanům. Najednou všichni příznivci zapůsobí jako cvičení papoušci. Najednou úhrady za pobyt v nemocnici nikomu nevadí. Je to přeci sociálně demokratické. Všechno, každá nesmyslnost která vzejde z politbyra je přeci tím sociálně demokratickým. Nepravé hodnoty, nepravosti politických obchodů a názorových veletočů jsou předkládány jako absolutní pravdy o sociálně demokratickém smýšlení.

Ten, kdo kdysi zneužíval poslanecké náhrady nyní vykládá o sociálně demokratických hodnotách. Zakladatelé partaje se musejí otáčet v hrobech jako velké vrtule. To co se děje nemá se sociální demokraií nic společného. Současní oranžoví zastánci politického nebe se podobají nějakému domu, který je pouze na fasádě natřený určitou barvou, ale uvnitř nemá žádné pevné a tvrdé základy. Snad právě toto období mělo být završeno jakýmsi ujištěním se co je to sociálně demokratická politika. Bohužel nic takového se nestalo.

Místo toho se řešily vnitrostranické pře a hádky o to, kdo převezme největší moc. Boj mezi Haškovci s Sobotkovci oslabil levici a zneschopnil její činnost. Politologové mohou vykládat svá vyprávění o tom, jak je správné, že se mění sociálně demokratický program. Tady nejde ani tak o poplatky v nemocnicích, jako spíš o nebezpečný precedenc, jakési poukázání na to, co se děje.

Stačí se dohodnout na schůzce a rázem něco sociálně nedemokratického získá zelenou. Dnes jsou to poplatky v nemocnici, zítra to může být cokoli jiného. Občané také nevědí co je to sociální demokracie, a tak rádi přitakají pravdám dodaných zeshora. Ono je lepší jednoduše pouze poslouchat a schvalovat, než se sám zamyslet a mít svůj názor. Vymysleli to páni a dámy v oranžovém, tak je to sociálně demokratické. Jak trapný pohled. Opravdu musíme být národem papoušků, kteří odsouhlasí všechno?

Jsou základní vlastnosti, základní programové body, které nemohou být nikdy změněny, protože s jejich změnou dojde k destrukci všeho ostatního. A nyní právě taková destrukce probíhá. Občané jenom řeknou: "stejně mi Socani vyhovují, budu je dál volit" , vůbec se nepozastaví nad tím vším co se děje. Socani odkážou, že nejchudší nemají právo, tak tedy nejchudší nepatří do vlivu zájmů socálních demokratů. Toto není politika ale politikaření.

Stydím se, že jsem někdy v minulosti měl s ČSSD něco společného. Sociální demokracie je o něčem jiném. Zaprodanci a politici řídí tuto politiku.  Takže vážení sociální demokraté uctívající slovo partaje, klidně si měňte názory podle partaje. Toto není sociálně demokratické, ale alibistické.

Dále čtěte:
Vláda zcela selhala. Máme tu vlastní krizi, zahájil Sobotka konferenci
Pastelky za 8, bublifuk za 9 korun. Na konferenci ČSSD chyběl jen sifon 

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Richard Seeman: V Německu začala debata o povinném očkování

21:21 Richard Seeman: V Německu začala debata o povinném očkování

Vstup do restaurací, kin nebo na stadiony pouze s očkováním – podle kancléřského ministra Helge Brau…