Všemi západoevropskými zeměmi od počátku 70. let, kdy USA uznaly za reprezentanta Číny Čínskou lidovou republiku, je Tchaj-wan považován de facto za součást Číny. Tchaj-wan byl vyhozen z OSN. A také ze všech mezinárodních organizací a na místo právoplatného zástupce Číny nastoupila reprezentace ČLR.
Nelze se zbavit dojmu, že cesta předsedy Senátu Vystrčila, vyhovovala spíše americkým, nežli českým národním zájmům. Jsou to Spojené státy, které vedou, teď ve zmrazené podobě, obchodní válku s ČLR a vyhlašují ji za největšího globálního světového soupeře.
Pravda je ovšem taková, že čínská ekonomika projevuje dlouhodobě mimořádně vysokou dynamiku a americká podstatně nižší. Američanům se hodilo najít někoho ochotného, kdo by politickou izolaci Tchaj-wanu prorazil. A to měl být předseda českého Senátu. Nechápu, jaký zájem na tom naše republika má, protože tím omezuje své možnosti pro širší uplatnění dohody o strategické spolupráci, kterou před pár lety uzavřela ČR s Čínou.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
Jak se postavíte k výsledku voleb?
Budete respektovat vůli voličů a dáte šanci sestavit vládu tomu, kdo volby vyhraje? Řeší se teď třeba jmenování Babiše, který je trestně stíhaný, ale jestli to lidem nevadí a zvolí ho, neměl by dostat šanci sestavit vládu? A byl byste pro, aby trestně stíhaný člověk nemohl kandidovat? Třeba mě by to...
Další články z rubriky

12:16 Jiří Paroubek: Sterzikův komický zákrok vůči Přísaze
Není to tak dlouho, co spolu koalice Stačilo! a šéf Přísahy Šlachta jednali o předvolební spolupráci…