Jiří Paroubek: Obrovský čínský průlom v Británii

23.10.2015 18:49

Podle vnějších projevů, na které Britové vždy kladli mimořádný důraz, není v tomto světě bližšího spojence Číny, nežli je Velká Británie. Nevzpomínám si, kdy byl některý z prezidentů USA v posledních dvaceti letech v Londýně přijat s takovou okázalostí, jakou byl nyní přijat prezident Číny.

Jiří Paroubek: Obrovský čínský průlom v Británii
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek

Přitom od časů F. Roosevelta a W. Churchilla se o americko-britských vztazích hovoří jako o zvláštních vztazích, což má podtrhnout jejich mimořádnost.

Čínský prezident byl přijat nejen politickými špičkami, které mu umožnily přednést projev před společným zasedáním Dolní i Horní komory britského parlamentu, ale čínský prezident se také na okázalé státní recepci sešel s britskou královnou, pobýval tři noci ze svého čtyřdenního pobytu v jejím paláci a sešel se i s oběma potenciálními následníky britského trůnu. S princem Charlesem, který byl vždy znám svými přátelskými vztahy k tibetskému duchovnímu vůdci Dalajlámovi, i s princem Williamem. Návštěvu prezidenta Číny provázely dělové salvy a také okázalé přehlídky královské gardy.

Premiér Cameron hovořil o problematice lidských práv za zavřenými dveřmi, a jak se realisticky vyjádřil: pokud chceme v této otázce dosáhnout v Číně pokroku, je třeba dosáhnout především velkého pokroku v oblasti hospodářské spolupráce. Věty tohoto konzervativního britského a významného evropského politika by si měli vždy před spaním opakovat, počínaje K. Schwarzenbergem, všichni čeští přátelé pravdy a lásky.

Prostě, byla to hostiteli skvěle připravená návštěva

Mezi Británií a Čínou byly uzavřeny kontrakty za cca 40 miliard liber, což je jen tak mimochodem zhruba objem ročního českého státního rozpočtu.

Čína bude s Británií spolupracovat na urychlení jejího programu jaderných elektráren a vstupuje částkou 6 miliard liber do již rozjetého projektu výstavby jedné takové jaderné elektrárny. Britové, včetně šéfa britských Labouristů, s čínským premiérem hovořili mimo jiné o dumpingových cenách vývozců čínské oceli, což poškozuje britské ocelářství a zkracuje jeho pracovní místa.

Prostě, byla to hostiteli skvěle připravená návštěva a jednalo se také o vynikající politický úspěch čínského prezidenta. Pokud se v nedávné době hovořilo o možných čínských hospodářských problémech, nejlepší odpovědí byla informace o vývoji HDP Číny ve II. čtvrtletí, kdy HDP dosáhl růstu 6,9 %, což je víc, než se očekávalo, a je to stále ještě velmi slušný růst.

Na uklidnění finančních trhů ve světě kromě této informace zapůsobí i informace čínského prezidenta, který vzájemnou spolupráci Číny a Velké Británie označil jako „globální komplexní (angl. comprehensive) strategickou spolupráci“.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Úroky dolů, a koruna drží

13:04 Zbyněk Fiala: Úroky dolů, a koruna drží

Snižování základní úrokové sazby na 5,25 procenta nás sice drží daleko od cílových 2 – 3 procent, al…