Jiří Weigl: Dobře nám tak

27.03.2023 18:02 | Glosa

Pondělní glosa Jiřího Weigla

Jiří Weigl: Dobře nám tak
Foto: Daniela Černá
Popisek: Jiří Weigl

Česká republika patří k několika málo zemím současného světa, které otevřeně dávají najevo, že chtějí mít s nastupující globální velmocí Čínou špatné vztahy. Čína je u nás politickým i mediálním mainstreamem běžně označována za nepřítele a čeští politici se vyžívají v politických provokacích vůči vzdálené mocnosti. Dosud se tímto způsobem chovaly pouze ty nejbanánovější z banánových republik střední Ameriky a některé z malých pobaltských zemí, stále prožívajících nesamozřejmost své nezávislosti v nebezpečném ruském sousedství. Z normálních standardních evropských zemí se v podobných extrémech nezmítá nikdo.

Jaký je přínos z rozdmýchávání nepřátelství vůči Číně pro naši zemi, nám naši ústavní činitelé tají. Snaží se nám namluvit, že máme volbu mezi demokratickým čínským Tchaj-wanem nebo pevninskou totalitní ČLR, která jej považuje za odpadlickou provincii. Posledním výrazem této politiky je návštěva naší velké parlamentní a byznysové delegace na Tchaj-wanu, která nepochybně přinese maximální vyhrocení vztahů s ČLR a je s tímto záměrem také uskutečňována.

Anketa

Má Marian Jurečka vaši důvěru?

1%
97%
hlasovalo: 31387 lidí

Volba mezi Tchaj-wanem a Čínou má asi stejnou logiku, jako by asi měla volba mezi Kubou a USA na severoamerickém kontinentě. Je nesmyslná, protože tyto země a jejich význam nelze srovnávat. Čína je dílna světa, od níž my i celý svět dovážíme velkou část hotových výrobků, je naším druhým největším obchodním partnerem po Německu, v jehož obchodních vztazích figuruje na prvním místě. Přímo do Číny vyvážíme šestkrát více než na Tchaj-wan, a to se navíc velká část našeho vývozu realizuje na čínském trhu nepřímo prostřednictvím vývozu německých firem. Tchaj-wan je v některých aspektech nepochybně zajímavým ekonomickým partnerem, ale v žádném případě není alternativou vztahů s Čínou.

Jaký benefit tedy dnešní oficiální česká protičínská politika naší zemi přináší, když nepochybně poškozuje postavení mnoha českých firem na obřím čínském trhu? Proč je v centru české zahraniční politiky vzdálený konflikt ve východní Asii, s nímž nemáme nic společného a vměšování do něj nás ekonomicky poškozuje? Co získáváme protihodnotou?

Na tyto otázky nám čeští politici dluží odpověď, ale ta se rýsuje sama. Snaží se zalíbit některým spojencům a osobně politicky těžit z jejich přízně v naší domácí politice. O Čínu a Tchaj-wan jim jde nezodpovědně ve skutečnosti až na posledním místě. Chovají se tak dlouhodobě, ke škodě nás všech.

U velmocí však rozhodují jejich zájmy, nikoliv vděčnost. A tak servilita našich politiků jen málo kdy něco pozitivního přinese. Jsou však nepoučitelní. Pro pochvalu od hegemonů jsou ochotni udělat cokoliv. V současnosti třeba zničit i V4, díky níž jsme alespoň něco byli v EU schopni obhájit. Nebo v době našeho předsednictví domlouvat zákaz spalovacích motorů od roku 2035, který zdevastuje páteř naší ekonomiky, a ještě se tím chlubit. Dnes najednou si to Němci rozmysleli, a dohoda byla do týdne jiná, pro nás lepší, ale naše zájmy v tom roli nehrály. Sami si můžeme za to, že na nás, věčné lokaje, nikdo ohled nebere a podle toho s námi zacházejí.

Příkladem budiž jednání německého kancléře s nově zvoleným českým prezidentem při jeho návštěvě Berlína. Na hlavu sousední země, která patří k nejvýznamnějším obchodním partnerům Německa, větším než Velká Británie či Španělsko, si vyhradil půl hodinu a tu ještě nevyčerpal. Neslýchané, ale dobře vystihující postavení, které v očích mocných dnešního světa máme. Můžeme si za to sami.

Převzato z webových stránek Institutu Václava Klause

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Úroky dolů, a koruna drží

13:04 Zbyněk Fiala: Úroky dolů, a koruna drží

Snižování základní úrokové sazby na 5,25 procenta nás sice drží daleko od cílových 2 – 3 procent, al…