Lukáš Kovanda: Ceny stavebních prací rostou nejvíc od roku 2008, průmyslové nejvýrazněji od roku 2012

17.09.2018 13:40

Ceny stavebních prací rostou nejvíc od roku 2008, průmyslové ceny pak nejvýrazněji od roku 2012. V zemědělských cenách se zatím letošní horší úroda neprojevuje

Lukáš Kovanda: Ceny stavebních prací rostou nejvíc od roku 2008, průmyslové nejvýrazněji od roku 2012
Foto: lukaskovanda.cz
Popisek: Lukáš Kovanda

Ceny průmyslových výrobců v srpnu citelně vzrostly, podobně jako v červenci. V meziročním vyjádření se zvýšily o 3,3 procenta. Rostly tedy jen nepatrně pomaleji než v červenci, kdy jejich vzestup (o 3,4 procenta) byl nejvýraznější za celé období od února 2012, tedy za takřka šest a půl roku. Na růstu se v srpnu – opět, podobně jako v červenci – podílely všechny hlavní průmyslové segmenty. V těžebním segmentu rostly průmyslníkům ceny nejvýrazněji dokonce od listopadu 2008, tedy za uplynulých bezmála deset let. V meziročním vyjádření poprvé od té doby překonal jejich vzestup úroveň deseti procent. Ve zpracovatelském segmentu průmyslu stoupaly v srpnu ceny jen nepatrně pomaleji než v červenci, a sice o 3,2 procenta. V energetickém segmentu průmyslu pak ceny rostly tempem 2,6 procenta, tedy nejvýrazněji od konce roku 2013. V růstu cen průmyslových výrobců se zrcadlí zejména celosvětový růst cen energií a surovin, ať už jde o ropu, uhlí nebo elektřinu. Pochopitelně růst cen reflektuje také napjatou situaci na tuzemském trhu práce a z ní plynoucí svižný růst mezd. Růst cen průmyslových výrobců v řadě případů předznamenává růst spotřebitelské inflace. Například růst cen elektřiny domácnosti ještě teprve naplno pocítí počínaje příštím rokem. Je tedy patrné, že inflační tlaky v průmyslu sílí a nadále budou citelnější, než nač jsme byli v uplynulých letech zvyklí. V letošním roce by už ale neměly zásadněji překvapit. Česká národní banka tedy zvýší letos svoji základní úrokovou nejvýše dvakrát, přičemž zářijový růst sazby je prakticky jistý.

Ceny stavebních prací v srpnu dále zrychlily své meziroční růstové tempo. V průměru v letošním roce meziročně stoupají nejvýrazněji od roku 2008. Tehdy rostly za celý rok o 4,5 procenta, letos zatím o 2,8 procenta. Ve zbývajících měsících roku však tento celoroční růst zesílí. Stavební práce zdražují podobně jako cenx v průmyslu kvůli růstu mezd a růstu cen energií. Nezanedbatelnou roli hraje také nedostatek některých stavebních materiálů a z něho plynoucí tlak na růst cen.

V oblasti zemědělské výroby došlo v srpnu k nižšímu meziročnímu poklesu, než jaký byl vykázán červenci, a sice o 2,1 procenta. Důvodem je z podstatné části poměrně vysoká srovnávací základna loňského roku, kdy cen zemědělských výrobců v letních měsících kulminovaly a vykazovaly dvojciferný meziroční nárůst. Zatím se tedy v cenách zemědělských výrobců neprojevuje letošní suché a teplé počasí a horší úroda brambor nebo obilovin, jako je pšenice nebo ječmen. Růst cen těchto surovin se však projeví už v podzimních měsících, od kdy lze postupně čekat zdražení například pečiva. Ani to však nebude pro Českou národní banku důvodem k přehodnocení své měnové politiky. Platí tedy náš výše uvedený předpoklad, že Česká národní banka zvýší letos svoji základní úrokovou nejvýše dvakrát.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jan Campbell: Telata tleskají svým řezníkům

22:07 Jan Campbell: Telata tleskají svým řezníkům

Příspěvky - Volkswagenu začal kritický rok (Zbyněk Fiala, 18.1.2020 Vaše věc), Zelený úděl a Zelení …