Lukáš Kovanda: Češi se nebojí o práci a kupují zboží, které nutně nepotřebují

05.06.2018 19:07

Dubnové maloobchodní tržby dokládají, že spotřeba domácností zůstává spolehlivým tahounem české ekonomiky i v roce letošním. Vykazují meziroční růst odpovídající situaci v loňském roce.

Lukáš Kovanda: Češi se nebojí o práci a kupují zboží, které nutně nepotřebují
Foto: Archiv LK
Popisek: Ekonom Lukáš Kovanda

Nedochází ani k citelnému poklesu, ani nárůstu, a maloobchod si již řadu měsíců udržuje svoji velice solidní výkonnost. V porovnání s loňskem však spotřebitelé kladou mnohem větší důraz na spotřebu nepotravinářského zboží, zatímco spotřeba potravin se meziročně dokonce propadá.

To signalizuje, že jsou si spotřebitelé poměrně jistí ohledně své finanční situace v nejbližší době. Nepředpokládají příliš ani to, že by mohli přijít o práci, takže se nebojí navyšovat své výdaje za zboží právě nepotravinářské povahy, které k životu v celé řadě případů nutně nepotřebují.

Jejich spotřebitelský optimismus, nejvyšší za posledních více než dvacet let, je podporován nejrychlejším růstem reálných mezd za posledních patnáct let a současně nejnižší mírou nezaměstnanosti za posledních takřka 22 let. Česká ekonomika kulminuje, ale v letošním roce ještě spotřebitelské výdaje silné zůstanou. Za celý rok vykážou růst o 7,1 procenta.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Dotace pro zemědělce

Dobrý den, ANO je prý proti tomu, aby získávání dotací pro zemědělce bylo navázáno na ekologické prvky. Zajímá mě proč jste proti? Vychází to z nějakého průzkumu, který dělal irozhlas. Na jednu stranu mi to přijde docela logické, ale nevím teda, co je těmi ekologickými prvky myšleno a zas je fakt, ž...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Feng Piao: Absurdní „teorie čínského vývozu nadbytečných kapacit"

15:10 Feng Piao: Absurdní „teorie čínského vývozu nadbytečných kapacit"

V poslední době jednotliví evropští a američtí politici a think-tanky pokračují v humbuku nad témate…