Newyorské útoky z 11. září 2001, jejichž dvacáté výročí si teď připomínáme, stěžejně přispěly k rozpoutání "války proti terorismu", do níž se zejména na území Afghánistánu a Iráku zapojili také české vojenské jednotky. Česká republika za tyto mise do loňského roku vydala zhruba 17,5 miliardy korun.
Za vojenské mise v Afghánistánu vydal český stát v letech 2004 až 2020 celkem 16,44 miliardy korun. Za irácké mise do roku 2009 pak necelou miliardu korun. Vyplývá to z údajů v jednotlivých příslušných sněmovních tiscích každoročně vyhodnocujících nasazení sil ministerstva obrany na zahraničních misích. Ministerstvo obrany realizovalo související výdaje také ještě třeba v Kuvajtu nebo Pákistánu, ale ty již byly svojí výší relativně zanedbatelné. Celkový účet tedy zní opravdu zhruba na 17,5 miliardy korun.
Suma ale nezahrnuje například náklady na vyslání 6., resp. 11 polní nemocnice, jejichž lékařské týmy plnily v Afghánistánu své úkoly už v letech 2002 a 2003. Včetně polního chirurgického týmu je tvořilo více než 290 vojáků. Suma také nezahrnuje náklady střežení zastupitelského úřadu ČR v Kábulu, které od roku 2017 zajišťovala vojenská policie.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko
Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...
Další články z rubriky

21:25 Pavel Foltán: Ústavní soud – třetí komora parlamentu?
Komentář k historii tribunálu, o kterém se opět mluví.