Milan Frydrych: Událost dne - slyšení šéfa Fedu před bankovním výborem Senátu

17.07.2018 16:37

Okénko trhu

Milan Frydrych: Událost dne - slyšení šéfa Fedu před bankovním výborem Senátu
Foto: Radim Panenka
Popisek: Evropský parlament ve Štrasburku

Představitelé Evropské unie a Japonska dnes podepsali dohodu o snížení či zrušení celé řady cel. Jedná se o formalitu, jelikož detaily dohody se doladily již v prosinci minulého roku. Pro Japonsko se zruší 99 % cel, zatímco pro EU se jedná zhruba o 94 %, přičemž v následujících letech by podíl měl vzrůst na 99 %. Za tímto rozdílem stojí pro Japonsko kulturně a politicky citlivé výrobky jako je např. rýže. Pro Evropské exportéry se jedná především o vývoz chemických výrobků, potravin a alkoholických nápojů, zejména piva, vína, vepřového či čokolády a kosmetiky, které jsou v Japonsku historicky populární. Evropští exportéři tak zaplatí na clech o 1 mld. eur za rok méně. Pro evropské spotřebitele pak klesnou ceny čaje nebo ryb. Na druhou stranu se zvýší konkurence evropským automobilkám, jelikož 10% cla na japonská auta postupně klesnou na nulu. Obě strany si slibují nárůst zaměstnanosti a vyšší ekonomický růst. Dohodu musí schválit evropský parlament a japonští zákonodárci. Představitelé EU doufají, že by dohoda mohla vstoupit v platnost začátkem příštího roku. To je velice důležité pro Británii. Pakliže by dohoda vstoupila v platnost až po Brexitu (březen), Británie by si musela vyjednat vlastní dohodu.

Hlavní událostí dne však bude slyšení šéfa Fedu J. Powella před bankovním výborem Senátu. Očekává se, že Powell bude optimistický ohledně ekonomického růstu v nejbližší době, ale zároveň zdůrazní hrozby plynoucí z obchodní války. V neposlední řadě bude trh zajímat jeho přesvědčení o prosincovém zvýšení sazeb a riziko převrácené výnosové křivky.

OECD vydala zprávu o stavu české ekonomiky, pro kterou odhaduje růst HDP ve výši 3,8 % pro tento rok a 3,2 % pro rok příští. Jako největší brzdu současné expanze cituje vyčerpaný trh práce a nižší produktivitu práce. Dále zpráva obsahuje celou řadu doporučení od důrazu na inovace přes větší flexibilitu na trhu práce až k problému znečištění ovzduší. Naše prognóza je pro tento rok mírně pesimičtější a odhadujeme růst tuzemské ekonomiky na 3,5 %.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…