Miroslav Josef Bezecný: "Drápkem" jsme tam pořád

15.10.2021 14:37 | Komentář

Mikoláš Dačický z Heslova prohlásil: "Kouření desinfikuje ústní dutinu a činí dech vonným." "Hon na čarodějnice" - kuřáky - nyní, při covidu, ustoupil do pozadí. Kuřáci jsou zvyklostní skupina. Takže "boj" proti kouření je diskriminací skupiny obyvatel. (To byl samozřejmě vtip.)

Miroslav Josef Bezecný: "Drápkem" jsme tam pořád
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kouření, ilustrační foto

Nekouřím již déle než pětadvacet let, ale i po těch letech mám stále, minimálně jednou za měsíc, "absťák". Dříve jsem to řešil tím, že jsem šel do hospody. A tam jsem zadarmo inhaloval. Teď je v hospodách zákaz kouření, a tak "chytám" kouř na ulicích. Kde se dá. Říká se, že odnaučení kuřáci jsou největší nepřátelé kuřáků a kouření. U mne to nějak neplatí. Mně kouř z cigaret voní. Pokud je tedy tabák kvalitní.

Přestával jsem kouřit dvakrát. Poprvé v roce 1980. Na vině byla sázka. Když jsem se oženil, manželka byla nekuřačka. Jistě znáte ty řeči nekuřáků - jsi slaboch apod. A pak mi řekla, že začne kouřit. Aby mi dokázala, jak je jednoduché přestat. Tenkrát - v únoru - v roce 1980 - jsme seděli večer u kávy. A kouřili jsme. Povídám manželce: "Kdy přestaneš kouřit?" A ona mi řekla, že to nejde. A já jsem tenkrát furiantsky prohlásil: "A já ti dokážu, že to jde. Od jednatřicátého května přestávám kouřit".

A tak jsem jednatřicátého května o půlnoci "típnul" poslední cigaretu. A přestal kouřit. Bylo to strašné. Ale podpořilo mě i to, že jsem byl na snímkování "ze štítu". Po týdnu mi přišlo, abych tam přišel znovu. To z člověkem zamává. Co když na plících něco mám? U rentgenu se mi ale potom moc omlouvali. Že první snímek zkazili. Tak abych se nezlobil.

Anketa

Chcete Andreje Babiše za příštího prezidenta?

69%
19%
hlasovalo: 41048 lidí

Protože jsem zlomyslný, lepil jsem kolegům na dveře kanceláří cedulky: "Nekuřáci dobří v práci, zdraví jsou a neutrácí." Tenkrát jsem vůbec nesměl vidět cigaretu, jinak bych si hned zapálil. Po pár letech mi kamarád na silvestra nabídnul cigaretu. Napřed jsem si říkal, že se do toho znovu nedostanu. Ale potom - napřed jedna cigareta za měsíc, potom za týden, potom za den. A už jsem v tom byl "až po uši".

Když jsem podruhé přestal kouřit, musel jsem mít naopak u sebe stále načatou krabičku cigaret a zapalovač. Protože jsem se přesvědčil, že nekouřím proto, že chci. A že kdybych chtěl, tak si můžu okamžitě zapálit. Ne že bych byl tak uvědomělý. Ale jsem krkavý. A tak když začalo masivní zdražování cigaret, jsem si řekl, že nebudu nikoho živit za to seno, které do cigaret dávají.

Také jsem "tyranizoval" manželku. Vracel jsem jí to, co mi dříve dělala ona. Napřed jsem zakázal kouřit v pokoji. A potom v celém bytě. A tak chodila tajně kouřit do sklepa. Vím, že kdybych si dnes zapálil, tak jsem v tom znovu. Toho už se člověk nezbaví. "Drápkem" jsme tam pořád. Ale univerzální recept na přestání s kouřením neexistuje. Poprvé jsem nesměl mít cigarety. A podruhé naopak jsem je u sebe musel mít stále.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lukáš Kovanda: Češi pocítí odchod Merkelové i na svých peněženkách. Ještě více jim zdraží elektřina či plyn

16:09 Lukáš Kovanda: Češi pocítí odchod Merkelové i na svých peněženkách. Ještě více jim zdraží elektřina či plyn

Komentář k dopadům některých programových opatření nastupující nové německé vlády na českou ekonomik…