Miroslav Macek: Další miliardy pro EU - opakuje se scénář z loňska

13.12.2011 13:19

Glosy Miroslava Macka.

Miroslav Macek: Další miliardy pro EU - opakuje se scénář z loňska
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Macek
reklama

Věděli jste to? Opakuje se scénář z loňského roku, kdy jsme poslali dvacet šest miliard korun, tedy 1,06 miliardy eur, z devizových rezerv na krachující Řecko. Rozhodla o tom v tichosti vláda s tehdejším guvernérem centrální banky Tůmou. Veřejnost o tom ani nevěděla, nevěděl o tom ani parlament.

 Jiří Havel z ČSSD včera v Radiožurnálu: Já se nestačím divit, co o té věci čtu a slyším. Prostě Česká národní banka převede peníze z jednoho účtu na druhý.

 Europoslanec za ODS Hynek Fajmon na svém blogu:
 Největším zázrakem posledních dní je to, že se dvojici Merkozy podařilo přesvědčit média o tom, že na summitu EU zachraňují eurozónu. Je politováníhodné, že toto zcela zjevně nepravdivé tvrzení téměř všechna média přejala a ty, kteří nechtějí "moudré" Merkozyho návrhy přijmout označují za ty, kdo brání "záchraně eurozóny". Tak to ale vůbec není.

To hlavní, co se v posledních dnech a týdnech odehrává, je spor mezi Francií a Německem o to, zda se povolí ECB neomezeně tisknout peníze a "zachránit" tak před bankrotem celé jižní křídlo eurozóny na účet těch, kteří hospodaří odpovědněji. V čele tábora, který chce protiprávně (v rozporu s Lisabonskou smlouvou) umožnit ECB neomezeně tisknout peníze, je Sarkozy a dělá to v zájmu francouzských bank, které se bez záchrany jižního křídla potopí.

Merkelová toto řešení odmítala s poukazem na svou vlastní německou historickou zkušenost s hyperinflací, která umožnila Hitlerovi zničit demokracii a uvrhnout celý svět do nejhorší světové války. V poslední době ale její odpor slábne, protože v rámci eurozóny je v menšině. Za jejím názorem stojí pouze Rakousko, Nizozemsko, Finsko, Lucembursko a váhavě Slovensko. Všichni ostatní členové eurozóny stojí za Francií. Merkelová je také pod tlakem své domácí opozice tvořené zelenými a sociálními demokraty, kteří zcela v rozporu s německými zájmy protlačují eurodluhopisy.

 Ladislav Jakl: "Mediální skotačení kolem dalajlámy je kýčem století. Fascinuje naše média otevřený marxismus, představa státu jako jednoho velkého kláštera nebo marketingově rafinovaný byznys s rádobyduchovními frázemi, jaké umí každá kartářka?"
 Dovoluji si nesouhlasit. Sice to umí každá kartářka, ale těch je moc, kdežto dalajláma je jen jeden a proto se z něj tak snadno dělá mediální kýč. Velmi mi připomíná bývalého předsedu Světové rady míru Romeše Čandru: ten také létal po světě, vždy vystoupil z letadla a s rukama nad hlavou opakoval "Mějte se rádi! Mějte se rádi!" Ten byl ovšem financován Moskvou, kdežto tento marxista zřejmě odjinud...

 A jeden nekorektní nakonec: V roce 2036 byla do vesmíru vypuštěna první cikánská posádka. A to bylo také naposled, kdy byl vidět Velký a Malý vůz...

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Miroslav Macek

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Richard Seemann: Steinmeier k 80. výročí přepadení SSSR Německem

7:35 Richard Seemann: Steinmeier k 80. výročí přepadení SSSR Německem

Osmdesát let po německé invazi do Sovětského svazu připomněl v pátek spolkový prezident Frank-Walter…