Miroslav Macek: Není nad to, když stát hospodaří jako firma

07.12.2018 8:39

Páteční glosy Miroslava Macka

Miroslav Macek: Není nad to, když stát hospodaří jako firma
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Macek

Komisař pro rozpočet Günther Oettinger očekává v příštích dnech či týdnech odpověď na dopis, kterým se kvůli možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše v pátek obrátil na českou vládu. Oettinger to uvedl v diskusi na výboru pro rozpočtovou kontrolu evropského parlamentu. Evropská komise bude podle něj v této věci postupovat s patřičnou rychlostí.
Tolik zpráva. Spíš by ovšem měl očekávat tweet: Kampáň!

***

Není nad to, když stát hospodaří jako firma. Pražská nemocnice Na Bulovce už byla v minulosti dotována sumou 200 milionů korun. Nyní dluží při ročním obratu cca 3,1 miliardy svým subdodavatelům 750 milionů (!), a to převážně za léky, letos navíc počítá se ztrátou 200 milionů korun.

***

Pamatujete se na tu norskou supermoderní fregatu KMN Helge Ingstad, která se na klidném moři srazila během cvičení NATO s tankerem?
Šlo o výkladní skříň snahy norského námořnictva o genderovou vyrovnanost, takže čtyři z pěti jejích navigátorů byly ženy, čímž se armáda velmi ráda chlubila v tisku.
Ze záznamu radiového provozu před srážkou ovšem vyplynulo, že se posádka chovala neuvěřitelně amatérsky a působila dojmem, jakoby neměla o hrozícím nebezpečí ani ponětí.
Zřejmě náhoda…

***

Začátek oponentského posudku Mgr. et Mgr. Terezy Jiroutové Kynčlové na bakalářskou práci Kateřiny Navrátilové „Genderové stereotypy v Knížce Ferdy Mravence“, Fakulta humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze:
„Doposud bylo jen málo děl české dětské literatury podrobeno genderově senzitivní analýze, a proto volbu tématu bakalářské práce Kateřiny Navrátilové hodnotím jako invenční a zdařilou, neboť se vedle až misogynních reprezentací ženství částečně též dotýká tématu genderové socializace a možností identifikace čtenářů a čtenářek s protagonisty knížky. Generické maskulinum zde volím záměrně, neboť, jak diplomantka zevrubně dokumentuje, ženské postavy jsou v Knížce Ferdy Mravence marginalizovány a výrazně pod- a mis-reprezentovány.
Práce je metodologicky koherentní v tom smyslu, že koncept genderového stereotypu je důsledně propojován s pojmovými mřížkami dle Susan Basow a dle Hartmuta Karstena, kteří ve svých vymezeních cizelují binární opozice, jež v androcentrické společnosti zakládají dichotomii mezi femininitou a maskulinitou. Aplikace této mřížky je však napříč prací příliš schematická. Jinými slovy, studentka spíše přiřazuje k vybraným momentům knihy jednotlivé položky z pojmových mřížek, ale protože vše neadekvátně kontextualizuje s využitými teoriemi a vlastními příběhy v knize, působí její čtení poněkud arbitrárně a ploše. Mám za to, že tento dojem souvisí i se skutečností, že práce setrvává výrazně na deskriptivní úrovni. Analytičtější přístup by jistě ozřejmil způsob uvažování o daných stereotypech a práce by pak působila odborněji a argumentační linie by tak lépe vystoupila do popředí.“
To, kdybyste nevěděli, na co jsou též vyplýtvány naše daně, a chyběl vám důkaz, že svět se v pr..l obrací…

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Úroky dolů, a koruna drží

13:04 Zbyněk Fiala: Úroky dolů, a koruna drží

Snižování základní úrokové sazby na 5,25 procenta nás sice drží daleko od cílových 2 – 3 procent, al…