Petice proti bourání KD EDEN v Praze 10

11.06.2022 12:21

Kulturní dům Eden půjde k zemi, jako mnoho významných staveb z doby pozdní moderny.

Petice proti bourání KD EDEN v Praze 10
Foto: pixabay.com
Popisek: Petice - ilustrační foto

Kvůli památkářským pochybením vedení města i státu pravděpodobně přijde Praha o prestižní umístění v seznamu UNESCO, jak nás varuje jejich zpráva z minulého roku.

Budova z roku 1980 od architektů Hany a Dalibora Peškových je v téměř v intaktním stavu.

Je vyzdoben kamennou mozaikou od malíře a mozaikáře Martina Sladkého, velkorysými skleněnými objekty a svítidly od sklářských výtvarníků Reného Roubíčka a Bořka Šípka (otčíma a syna), kteří v době vzniku patřili ve svém oboru bez přehánění (jeden) mezi nejslavnější a (druhý) mezi neprogresivnější na světě!

Anketa

Má prezident Zeman vaši důvěru? (Ptáme se od 8.6. 2022)

66%
31%
hlasovalo: 19797 lidí

Interiér je plný dnes materiálově i technologicky nedostupného kvalitního dobového řemesla.

Praze 10 se nedostávají městské prostory pro kulturu a umění. Budova je prostě "poplatná době svého vzniku a bylo by těžké pro ni najít využití“, jak říká místostarosta Prahy 10 Martin Sekal (ODS).

Selhalo nejen vedení MČ ale i vedení Magistrátu, selhal Odbor památkové péče Magistrátu hl. m. Prahy, ale i IPR, který se stavby nezastal, ačkoli si museli být její kvality vědomy.

Kromě nenahraditelné kulturní ztráty v době ekologické, hospodářské a bezpečnostní krize a z toho odvozené nastupující hyper inflace stavebního materiálu, demolice navíc znamená mohutné a zbytečné zatížení. Vznikne velké množství odpadu a stavba zcela nového objektu bude energeticky, materiálově i materiálně velmi náročná. Tolik nafty, vody, skla a betonu přijde v niveč a vyčerpá se další. Proč?

Protože byla posledních dvacet let účelově zanedbávaná údržba těchto veřejných staveb a jeho obsahového naplnění ve prospěch plánovaného komerčního vytěžení původně veřejného prostoru – v tomto případě Kulturního domu.

Více informací najdete ZDE

Petici můžete podepsat ZDE

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Úroky dolů, a koruna drží

13:04 Zbyněk Fiala: Úroky dolů, a koruna drží

Snižování základní úrokové sazby na 5,25 procenta nás sice drží daleko od cílových 2 – 3 procent, al…