My, níže podepsaní občané, s vědomím toho, že současné extrémní nárůsty cen elektřiny, tepla a plynu, spolu s podřízením se neuváženým klimatickým ambicím orgánů Evropské unie (které většina světa v takové míře nesdílí, a které proto nemohou přinést očekávané výsledky), zásadně ohrožují naši energetickou bezpečnost, stabilitu a cenovou dostupnost dodávek energie, předkládáme tuto
petici za energetickou bezpečnost České republiky
Státy Evropské unie včetně jejích vrcholných orgánů, zejména Evropské komise, se pod vlivem přehnaně alarmistické až hysterické interpretace klimatických změn zavázaly k překotné dekarbonizaci. Zásadní parametry změn a opatření jsou zakotveny v tzv. Zeleném údělu (Green Deal). Součástí realizace Zeleného údělu je také pokutování a až ve své podstatě zakazování využití životně důležitých zdrojů elektřiny a tepla, aniž by za ně existovaly podobně bezpečné a cenově srovnatelné náhrady. Požadovaná opatření nebyla nikdy podrobena dopadovým studiím a z jednoduchých analýz lze dovodit, že realizace těchto opatření dovede státy EU na cestu energetické a celkové chudoby. Jednoznačně dojde ke zhoršení konkurenceschopnosti evropské ekonomiky a ke vzrůstající závislosti na dodávkách energetických komodit ze zahraničí, často ze zemí, které nesdílejí naše euroatlantické hodnoty, to vše s nedozírnými sociálními dopady nejen na českou populaci.
Prosazované tzv. obnovitelné zdroje energie (přesněji „občasné zdroje energie“), zejména sluneční a větrné elektrárny, nejsou schopny v ČR energetickou bezpečnost ani cenovou dostupnost zajistit, a to zejména v důsledku časové a výkonové nestability výroby elektřiny, zvláště v zimním období. Masová výstavba těchto občasných zdrojů vyžaduje také ve stále větší míře suroviny a komponenty, jejichž dodávka je nyní většinově ovládána čínskými firmami. Přitom se mnohé potřebné suroviny těží v rozvojových zemích za podmínek, jež jsou ve vyspělém světě považovány za naprosto nepřijatelné, např. i s využíváním otrocké dětské práce v dolech.
Zároveň neexistuje žádný prakticky použitelný systém dlouhodobé akumulace elektřiny. To vyžaduje mít neustále připravené pohotové zálohy její výroby dominantně z fosilních zdrojů, což v důsledku nadměrně zvyšuje její cenu. Snižování podílu stabilních zdrojů elektrické energie se také promítne do rostoucího nebezpečí rozsáhlých a dlouhodobějších výpadků dodávek elektřiny (blackoutů), které představují významné riziko pro naši společnost, jejíž fungování je trvalou dostupností elektřiny podmíněno. Bez ní nebude fungovat vůbec nic, včetně komunikačních systémů, zdravotnictví, dodávek vody i potravin – opravdu půjde o holé životy nespočtu lidí.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
autor: PV
jmenování premiéra
Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...
Další články z rubriky

12:17 Jan Campbell: BRICS, výsledky a výzvy
Předpokládám, že většina čtenářů ví, že BRICS je akronym pro označení uskupení původně čtyř zemí, Br…