Průzkum: 8 z 10 dospělých se nebojí nakažení invazivním pneumokokem

18.07.2018 16:58 | Zprávy

Lékaři varují seniory a rodiče malých dětí: Neriskujte, nechte se očkovat.

Průzkum: 8 z 10 dospělých se nebojí nakažení invazivním pneumokokem
Foto: pixabay.com
Popisek: Kontrola - ilustrační foto

Invazivního pneumokokového onemocněním (IPO) se nebojí 8 z 10 dospělých, kteří se účastnili nedávného výzkumu PneuVue. Přitom pneumokok může vyvolat těžký zápal plic, meningitidu, otravu krve s možnými celoživotními následky a zhruba pětina případů onemocnění končí smrtí. Bakterie Streptococcus pneumoniae je velmi nebezpečná zejména pro děti do dvou let a seniory. V Plzeňském kraji v roce 2017 čelilo velmi vážnému průběhu pneumokokové infekce podle prof. MUDr. Petra Pazdiory, CSc. z Krajské hygienické stanice 52 lidí, nejvíce od začátku sledování v roce 2008, 12 z nich zemřelo. V předchozím roce 2016 to bylo na západě Čech 22 pacientů, dvěma onemocnění přivodilo smrt. Riziko lze ale snížit očkováním, které dětem a seniorům nad 65 let hradí zdravotní pojišťovna. U dětí je očkování hrazeno za podmínky, že všechny dávky základního schématu budou aplikovány do 7. měsíce věku dítěte a 1 dávka přeočkování do 15 měsíců věku.

Ve zvýšeném riziku onemocnění invazivním pneumokokovým onemocněním jsou lidé trpící jiným chronickým onemocněním, jako je např. cukrovka, astma či chronické onemocnění  srdce, což je nad 65 let velmi časté. Pneumokokový zápal plic pro ně může být život ohrožujícím stavem. Podle údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) z roku 2005 připraví o život ročně 1,6 milionu lidí na celém světě.

„Pneumonie neboli zápal plic je závažné respirační onemocnění, které v ČR ročně postihne více než 100 tisíc obyvatel. Mnoho z nich nemoci rovněž podlehne; v nemocnici 6 až 15 procent. Jedním z nejčastějších původců zápalu plic je Streptococcus pneumoniae. Pro předcházení vzniku pneumonií je velice důležitá prevence a v neposlední řadě i očkování. Je vhodné především u rizikových skupin – u nemocných po odstranění sleziny, po transplantacích kostní dřeně, u osob s defektem obranyschopnosti. Dále také u chronicky nemocných lidí, s onemocněními plic, srdce, cukrovkou, u malých dětí, ale i u starších jedinců. V ČR je osobám nad 65 let věku očkování proti pneumokokům plně hrazeno,“ upozorňují prof. MUDr. Miloš Pešek CSc., přednosta pneumologické kliniky plzeňské fakultní nemocnice a krajský koordinátor České pneumologické a ftizeologické společnosti, a prim. MUDr. Gabriela Krákorová, Ph.D., zástupce přednosty PNE kl. FN Plzeň.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

průzkum , pneumokok

autor: PV

Ing. Jan Bartošek byl položen dotaz

jmenování premiéra

Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jan Campbell: BRICS, výsledky a výzvy

12:17 Jan Campbell: BRICS, výsledky a výzvy

Předpokládám, že většina čtenářů ví, že BRICS je akronym pro označení uskupení původně čtyř zemí, Br…