Rudolf Mládek: Abolice v kauze Čapí hnízdo na pořadu dne?

04.12.2019 17:56

Problém abolice v kauze Čapí hnízdo není v tom, že o ní Miloš Zeman, zastávající úřad prezidenta republiky rozhodne, ale v tom, že ústavní pořádek s takovým případem, kdy je obviněn premiér státu, vůbec nepočítal.

Rudolf Mládek: Abolice v kauze Čapí hnízdo na pořadu dne?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Andrej Babiš
reklama

Abolici totiž musí kontrasignovat, tedy spolupodepsat buď premiér nebo pověřený člen vlády.   Kontrasignace předsedou vlády při vlastním obvinění? To by překonalo všechny slovenské „mečiarismy,“ které známe. A nepochybně by to při vystřídání moci mělo zpětné důsledky.  Protože stále platí teorie prof. Radbrucha, že nelze činit nic, co je v příkrém rozporu s demokracií, a že změny v podstatných náležitostech demokratického státu jsou nepřípustné. Ostatně takové ustanovení i česká Ústava obsahuje.

Současný premiér Andrej Babiš, předem hlásí, že žádnou abolici v kauze Čapí hnízdo nepřijme. A zřejmě tím míní, že spolupodpis jeho, či člena jeho vlády, se konat nebude. Miloš Zeman by se zase pro změnu neměl plést do vyšetřování, které je společensky tak citlivé a měl by nechat případný soud, aby o věci samé rozhodl. (Pokud ovšemže kauza k soudu dospěje. Vůbec totiž nemusí.) Jinak to bude vnímáno jako přinejmenším nevhodná ochrana, přinejhorším jako politická korupce. Aktivisté z Milionu chvilek by nepochybně zvolili to nejpřísnější označení.

Není vůbec vyloučeno, že to abolicí dočasně skončí. Abolice udělená a spolupodepsaná může Čapí hnízdo skutečně uzavřít. Jak ale známe dějiny, a ty naše zvláště, za pár let by se tato kauza mohla znovu otevřít. Protože řešení kauzy Čapího hnízda abolicí (zastavením vyšetřování) je v konečném důsledku tou nejhorší variantou. A Slováci ukázali, že oni se s mečiaristickými praktikami nikdy nesmířili, byť zákon tehdejšímu slovenskému premiéru Mečiarovi formálně přál. Nepochybně by českou kotlinu za pár let čekalo totéž.

Rudolf Mládek

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Štěpán Křeček: Všichni jsou blázni jenom akcie GameStop jsou letadlo

18:57 Štěpán Křeček: Všichni jsou blázni jenom akcie GameStop jsou letadlo

„Přestože společnost GameStop v loňském roce uzavřela téměř 500 svých poboček, akci společnosti lámo…