Štěpán Křeček: Spotřebitelské ceny se zvyšují u základních i luxusních položek

12.08.2019 15:34

„Lidé si musí připlatit za potraviny a bydlení, což jsou základní položky spotřebního koše, kterým se při rodinném hospodaření nejde vyhnout,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Štěpán Křeček: Spotřebitelské ceny se zvyšují u základních i luxusních položek
Foto: BH Securities
Popisek: Ing. Štěpán Křeček, MBA, hlavní ekonom BH Securities

„Dovolené se letos prodraží. Kromě růstu cen rekreačních a kulturních služeb si lidé musí sáhnout hlouběji do kapsy i při platbách v restauracích a hotelích,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Meziroční míra inflace v červenci zrychlila růst na 2,9 procenta, což bylo o 0,2 procentního bodu více než v červnu. Některé položky spotřebního koše vzrostly raketovým tempem. Například ceny brambor zaznamenaly meziroční růst o 65,7 procenta. Děje se tak přestože výkupní ceny brambor od zemědělců se od loňského roku příliš nezměnily. Většinu koncové ceny v obchodech však tvoří marže překupníků, zpracovatelů, velkoobchodníků a maloobchodníků. Z potravin dále vzrostly ceny masa o 4,5 procenta, uzenin o 7,0 procenta, sýrů a tvarohů o 5,0 procenta. Nárůst v cenách potravin se promítá i do růstu cen v restauracích a hotelích.

Červencový meziroční růst spotřebitelských cen byl dále znatelný u elektřiny, která zdražila o 10,4 procenta. Již tradičně rostly i další ceny v oddíle bydlení. Například ceny nájemného vzrostly o 4,0 procenta a ceny vodného i stočného shodně o 2,6 procenta. Rovněž zdražily rekreační a kulturní služby.

Přestože se míra inflace drží nad svým cílem, stále se pohybuje ve svém tolerančním pásmu. K růstu inflace přispívá růst příjmů domácností. Zboží a služby zdražují, protože lidé mají více peněz a jsou ochotni je utrácet. Růst cen posléze umožňuje firmám hradit vyšší mzdové náklady za zaměstnance.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Štefec (Trikolora): Tak kdo tady vlastně vede válku?

20:57 Štefec (Trikolora): Tak kdo tady vlastně vede válku?

Vyjádření experta Trikolory k útokům na kritiky války.