Tereza Spencerová: 15 let - Toxické dědictví americké invaze do Iráku

20.03.2018 10:40

Vzápětí po 50. výročí masakru ve vietnamském My Lai přichází další významné výročí – 15 let od Bushovy agrese proti Iráku.

Tereza Spencerová: 15 let - Toxické dědictví americké invaze do Iráku
Foto: Hans Štembera
Popisek: George W. Bush, bývalý prezident USA

Podle některých odhadů stála americká invaze život až 1,2 milionu lidí, položila základ následné destrukci Blízkého východu, svou „úspěšností“ otevřela dveře ke zničení Libye a následné migrační vlně do Evropy nebo stále trvající válce v Sýrii, nově zavedla beztrestnou lež coby nástroj zahraniční politiky, a v neposlední řadě po sobě zanechala dědictví, které je v současnosti „trendy“ – zakázané zbraně a látky.

Britský The Independent například už v roce 2010 konstatoval, že „Toxický odkaz amerického útoku na Fallúdžu je horší než Hirošima“. Vycházel přitom ze studie britského experta Chrise Busbyho a jeho iráckých kolegyň Malak Hamdánové a Entisár Arjábíové o zvýšeném výskytu rakoviny, vrozených defektů a jiných forem utrpení v irácké Fallúdži, která se stala terčem obzvlášť těžkých amerických náletů. Doktorka Arjábíová o situaci ve Fallúdži natočila i dvě videa (ZDE a ZDE).

Armády patří jaksi už z podstaty k největším ničitelům životního prostředí a ta americká – s ohledem na rozsah svého působení – v tomto směru hraje prim. I proto nemá žádný zájem na očividném přiznání, že její činnost ohrožuje lidi, a to včetně jejích vlastních vojáků, jak dokládají zkušenosti třeba z Vietnamu nebo z první války v Zálivu. A to bylo během agrese proti Iráku jen v letech 2002 až 2005 vypáleno asi šest miliard kulek, což společně s bombami nebo dělostřeleckými granáty způsobilo „veřejnou kontaminaci toxickými kovy“.

Nicméně, kulky a bomby samozřejmě netvoří celý obrázek. Britský The Guardian už v roce 2009 citoval lékaře z Fallúdži, kteří se potýkali s patnáctinásobným nárůstem vrozených vad u novorozenců, včetně dítěte, které se narodilo se dvěma hlavami. The Independent později popsal případ čtrnáctiměsíčního kluka, který měl drasticky velkou hlavu, byl slepý a nebyl s to polykat. Deník tehdy opatrně naznačil, že na vině může být fakt, že USA při bombardování Fallúdži používaly bílý fosfor… A Al Džazíra následně s odvoláním na irácké onkology připsala vinu ochuzenému uranu. „Zbývající stopy ochuzeného uranu v Iráku představují hrozivě dlouhodobé riziko, protože zůstanou radioaktivními po více než 4,5 miliardy let,“ shrnula. Není bez zajímavosti, že USA své vlastní zbraně s ochuzeným uranem považují za „konvenční“. „Je ironií, že jsme na Irák v roce 2003 zaútočili, abychom zničili neexistující zbraně hromadného ničení. A abychom toho dosáhli, nasadili jsme tyto nové zbraně a způsobili radioaktivní oběti,“ podotkl k tomu bývalý zbrojní inspektor OSN Scott Ritter…

Kdo má ty nervy a zadá si na Googlu do vyhledávání obrázků heslo „iraq depleted uranium“?

Mimochodem, USA podle všeho dodávají bílý fosfor i Saúdům pro jejich pokračující bombardování Jemenu, které podle Trumpovy administrativy prostě musí pokračovat. Bílým fosforem Izrael bombardoval pásmo Gazy, ruské letectvo jej prý použilo proti džihádu v Sýrii…

Tož tak nějak.

Tereza Spencerová

Vyšlo v rámci mediální spolupráce s Literárními novinamiPublikováno se souhlasem vydavatele.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…