Ani další pokus britské premiérky Theresy Mayové o vyjednávání s protějšky v Evropské radě v Bruselu nenabídl jasnou představu, co vlastně chce odcházející Británie udělat. Těžko tedy mohla něco získat. Závěrečné usnesení z několika hodin, které tomu byly věnovány ve čtvrtek večer, jasně říká, že rozvodová dohoda už se otevírat nebude. Dohadovalo se to příliš dlouho, je to příliš složité, premiérka už na to jednou přistoupila, takže jde o uzavřenou věc.
Značnou nervozitu mezi zúčastněnými předsedy vlád a prezidenty EU27 však vyvolala obava, že Brity požadovaný odklad Brexitu na konec června vnese největší dávku nepředvídatelného chaosu právě do týdnů květnové volební kampaně. Mohl by tak rozložit i samotné volby do Evropského parlamentu. Účastníci si to uvědomili až poté, co premiérku Mayovou vyslechli, podnikli několik marných pokusů dozvědět se něco nového, a poslali ji domů. Už bez její přítomnosti pak proběhla živá debata, co tedy s tím.
Řešení je šalamounské. Britové dostanou další dva týdny, aby si to ujasnili sami mezi sebou a rozhodli se, zda přijmou dohodu, kterou už britská vláda uzavřela s EU. Pokud ne, pád z útesu se odkládá na 12. dubna. Evropská rada zároveň vyzvala k intenzivnímu pokračování příprav na neřízený Brexit bez dohody.
Pokud však dohoda projde, což je zatím nepravděpodobné, Brexit se odsouvá na 22. květen, den bezprostředně před volbami do Evropského parlamentu. Ale to už jsme v klidu, a navíc začne dvouleté přechodné období. Jedná se o období, kdy se pravidla nemění a probíhá jednání o budoucích vztazích s EU. Základní nastavení těchto vztahů už bylo vlastně také schváleno, obsahuje je politický dokument doplňující dohodu o rozvodu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV