Zbyněk Fiala: Čína se rozjíždí, USA stojí

18.04.2020 19:01 | Zprávy

Zvládnutí koronavirové krize v Číně nabízí první zkušenost s obnovou hospodářského života. Může však přijít druhá vlna a někdejší hospodářské vazby mohou ztratit šanci obnovy.

Zbyněk Fiala: Čína se rozjíždí, USA stojí
Foto: Archiv autora
Popisek: Zbyněk Fiala, žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Všichni s napětím pozorují Čínu, kde pandemie začala, protože tam probíhá v předstihu také návrat k normálu. Ve vzduchu je několik otázek. Nevrátí se to? V minulých dnech muselo být uzavřeno město Suifenhe (Suej-fen-ch´) na ruské hranici, kam epidemii znovu zavlekli čínští navrátilci ze zahraničí. Druhá otázka se týká toho, kolik toho může ze své hospodářské aktivity Čína obnovit sama, když ji epidemie v Evropě a Americe zbaví jejích odběratelů.

Čínský statistický úřad přinesl informaci o prvním čtvrtletním poklesu po čtyřech desetiletích. HDP ČLR spadl o 6,8 procenta, ale na desetinách teď nezáleží. Kdoví, jak to statistici v prostředí karantén a cestovních omezení zjišťovali. Stále je také z centra tlumočena naděje, že celoroční hospodaření se může vrátit do mírného plusu, který je také vyjadřován s přesností na desetiny – počítá se s růstem o 1,2 procenta. Avšak v časech nejistých je lepší vrátit se k méně abstraktním číslům. Po prvním čtvrtletí můžeme být svědky odražení ode dna, protože spotřeba uhlí v největších elektrárnách dosáhla 90 procent, píší Financial Times. Také nezaměstnanost nepatrně poklesla z rekordních 6,2 procenta.

V Šanghaji už nejsou viditelné stopy hospodářského ochromení, které přinesla pandemie, sděluje třeba představitel obuvnické Nike. Její závody jsou v plném provozu. Také v samotném Wuchanu se pootevřelo dosud neprodyšné uzavření. Práce běží a obyvatelé jiných provincií, kteří tam uvázli, už mohou domů. Samotní občané Wuchanu to však mají s vycestováním složitější. Pokud se vůbec dostanou ven, v cíli je čeká karanténa. Také Peking se chrání karanténou na příjezdu, protože prakticky všechny nové případy koronaviru byly dovezené, většinou Číňany, kteří se vraceli ze zahraničí. A zákaz vstupu do země pro cizince trvá, to je další brzda normálního provozu podniků mezinárodního charakteru.

Přesto jsou čínská hospodářská čísla z doby po plném zásahu koronavirem považována za pozitivní, a to ještě v situaci, kdy čínská vláda použila relativně skromné podněty pro oživení. Pro srovnání, Spojené státy zatím očekávají celoroční propad o 5,9 procenta, alespoň podle Mezinárodního měnového fondu. Je to ovšem hádání z křišťálové koule. Počty nezaměstnaných v USA vyskočily během čtyř týdnů nad 20 milionů.

Na stránkách Patrie jsem našel zajímavou informaci, podle které okolní svět má ve Spojených státech větší aktiva, než mají Američané v okolním světě, přestože v Americe to vynáší méně. Rozdíl přesahuje deset bilionů dolarů (24 Američani ven, 36 cizinci do USA). Je v tom prý spoléhání na to, že v Americe nemůže být dlouhodobě zle, takže zahraniční investoři zacházejí s USA spíše jako s obrovitou pojišťovnou (ZDE).

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: PV

Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

migrace

Zajímalo by mě, jaký je ten váš zmiňovaný recept na migraci, když tvrdíte, že ,,my jako hnutí ANO říkáme, že máme svůj vlastní recept na pakt víz a migrace, na migraci jako celek." Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přemysl Votava: Komu budeme mávat?

11:34 Přemysl Votava: Komu budeme mávat?

Vidím těch starostí kolem májových oslav 80. výročí konce války, jakou vlajkou mávat, koho nepřipomí…