Zbyněk Fiala: Marshallův plán pro Řecko?

28.02.2012 16:38 | Zprávy

Hlasování v Bundestagu o další německé pomoci Řecku nakonec prošlo ukázkově, návrh podpořila i většina opozice, odmítlo jej pouze 20 koaličních poslanců a strana Levice, šest se zdrželo hlasování. Německý průmysl už vidí příležitost a uvažuje o „Marshallově plánu“.

Zbyněk Fiala: Marshallův plán pro Řecko?
Foto: Redakce
Popisek: Řecká vlajka

Pokud se nepodaří hlasování investorů do řeckých státních dluhopisů o jejich „dobrovolné“ ztrátě, může spustit novou finanční lavinu kvůli aktivizací výbušných cenných papírů CDS. Agentura Standard & Poor´s vyhlásila pro Řecko „selektivní default“ do 12. března, kdy má tato operace s dluhopisy skončit.

Německý Bundestag výraznou většinou další pomoc Řecku. Kancléřka Angelina Merkelová předtím varovala před katastrofou, která by vznikla, kdyby byl návrh odmítnut. Důsledky návratu k drachmě by byly podle jejího názoru „nevyčíslitelné a tudíž nezodpovědné“. Řekla, že další podpora Řecku představuje riskantní krok, ale odmítnutí pomoci by představovalo naprostý avanturismus, který ona – vázána přísahou – prostě nesmí připustit.

Onu katastrofu trochu naznačil „selektivní default“, který v pondělí vyhlásila agentura Standard & Poor´s. Potrvá do dokončení výměny řeckých stávajících státních dluhopisů za menší množství nových s delší splatností a nižším úročením. Tuto operaci musí Řecko zvládnout do 12. března, aby dostalo první miliardy z pomoci eurozóny. Po skončení operace by se měl rating vrátit z D o stupínek výše na CCC, ale na pár dní jsou všechny možnosti otevřeny. S&P tak následovala agenturu Fitch, která už v závěru minulého týdne vyhlásila default pro dlouhodobý dluh Řecka.

Při hlasování v Bundestagu bylo zřejmé, že do hry nevstupují jen úvahy politiků. A že nejde jen o zájmy bank. Německý průmysl potřebuje trhy a má dost trpělivosti, aby si je vytvářel. Ukazuje to návrh Federace německého průmyslu podpořený Evropskou investiční bankou, aby byl vytvořen jakýsi „Marshallův plán“, který by v Řecku nastartoval růst.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vasevec.cz

Proč by se Ukrajina měla vzdát svého území?

Jde přeci o princip, proč ustupovat agresorovi? A proč vám taky píšu je, že nechápu, jak jste to myslel, že bude Ukrajina válčit o své zájmy do posledního Čecha či Slováka. Vždyť přeci ČR žádné vojáky do boje na Ukrajinu nevysílá, co vím, tak tam šlo válčit jen pár lidí dobrovolně a vláda ani vojáky...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jan Mlynarčík: Další plánované výdaje ze státního rozpočtu! Je to nutné?

20:52 Jan Mlynarčík: Další plánované výdaje ze státního rozpočtu! Je to nutné?

Poslaneckou sněmovnou prošel bez velké pozornosti i diskuze tzv. celní balíček, tedy novela v oblast…