Zbyněk Fiala: Zatím jenom válka slov

20.08.2017 8:32 | Zprávy

Korejská válka nebude. Důvod je jednoduchý, odehrávala by se v místech největší koncentrace lidí v rozvinutých zemích, nejde o pouště, na kterých nezáleží. To by neupevnilo asijská spojenectví USA. Vojenští odborníci radí upustit od ultimát a jednat.

Zbyněk Fiala: Zatím jenom válka slov
Foto: Archiv autora
Popisek: Zbyněk Fiala, žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

První obětí případného preventivního útoku USA na KLDR by byl jihokorejský Soul, který je na dostřel severokorejských hlavní. A kdyby došlo na jaderný mrak, nemuselo by to být velké, ale přesto by snadno putoval místy, o kterých nechtějí také Japonci, Čínané a Rusové ani slyšet. Jihokorejský prezident Mun Če-in už si pro takový útok vyhradil právo veta. Japonský ministr zahraničí se setkal se severokorejským protějškem. Opatrná řeč zavládla i v části Washingtonu, kde se bojí ztráty vlivu na Dálném východě.

Nejdál zašel Steve Bannon, strategický poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa. I když Bannon sám je známý spíše drsně agresívními nápady, v tomto případě jasně sdělil, že válka se severní Koreou nepřipadá v úvahu. A letěl. Tím se to nejspíš potvrdilo. Musel dostat vyhazov, protože takhle se strategická situace neprozrazuje.

Jenže Spojené státy jsou teď hluboce rozdělenou zemí a hlavní slovo stále mají neokonzervativci, pro které je charakteristické, že jim prohrané války nevadí. Na faktickém výsledku nezáleží, když se odehrávají daleko od území USA. Války, bez ohledu na výsledek, mají v jejich očích řadu užitečných funkcí. Z geopolitického hlediska je to pouštění vlny tam, kde by mohl vyrůst soupeř.

Ale je tu také důležitý příspěvek domácí ekonomice. Nejde jen o ložiska nerostných zdrojů, která se shodou okolností nejčastěji z takové zahraniční války vyloupnou. Radostná je také poptávka po amerických zbraních. Zbrojní výroba je jedním z mála oborů průmyslové činnosti, kterou si USA zachovaly. Trump by to sice rád doplnil i něčím jiným a přemítá, jak vrátit další výrobní obory na domácí území, ale naráží na odpor těch, kdo těží z dnešního rozložení sil.

Tady doporučuji zajímavý výklad Benjamina J. Cohena, profesora mezinárodní politické ekonomie na Kalifornské univerzitě. V článku, který najdete přeložený na www.project-syndicate.org, si všímá jednoho z průvodních jevů otřesené pozice prezidenta Trumpa. Spočívá v oslabování dolaru. Profesor bezelstně vypočítává, oč tu doopravdy jde:

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Fiala , KLDR , USA , válka , Vaše věc , Trump

autor: PV

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

Veřejná doprava

Dobrý den, když tak myslíte na ekologii, proč v Praze není hromadná doprava pro všechny zdarma?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jan Campbell: BRICS, výsledky a výzvy

12:17 Jan Campbell: BRICS, výsledky a výzvy

Předpokládám, že většina čtenářů ví, že BRICS je akronym pro označení uskupení původně čtyř zemí, Br…