Zdeněk Lanz: V „pravé“ poledne

12.04.2017 9:49

Ano, správně. Tak se jmenuje slavný western s Gary Cooperem a Grace Kelly v hlavních rolích. Ale tématem mé dnešní úvahy nebude tento hollywoodský skvost, nýbrž naše školství.

Zdeněk Lanz: V „pravé“ poledne
Foto: Hans Štembera
Popisek: Studenti, ilustrační foto

Konkrétně písemná práce z českého jazyka a literatury v rámci společné části tzv. státní maturitní zkoušky. A hlavními hrdiny příběhu budou ministryně školství Kateřina Valachová
a ředitel Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání CERMAT Jiří Zíka.

Není žádným velkým tajemstvím, že současná podoba organizace společné části státní maturitní zkoušky „decimuje“ výuku druhého pololetí maturitního ročníku a jeho důstojné zakončení. Ale o tom až jindy.

Neustále dohady, kdo má písemnou práci z českého jazyka opravovat, zda učitelé příslušné školy, nebo to má zajistit centrálně CERMAT, ke zdárnému průběhu této zkoušky nijak nepřispívají. A letos ještě navíc došlo ke změně jejího termínu. Na rozdíl od zaběhlého schématu minulých let se psala již v úterý 11. dubna. Budiž.

Zajistit centrálně opravu téměř sedmdesáti  tisíc maturitních prací, to vyžaduje trochu času.

Z  nepochopitelných důvodů byl ale čas zahájení písemné zkoušky stanoven na dvanáctou hodinu středoevropského letního času.  Ale proč? Vždyť logicky to mohlo být, i s ohledem na dojíždějící, v devět, v půl desáté, v deset. Tedy v obvyklém čase.

Maturanti se nemuseli celé dopoledne stresovat, v poledne to mohli mít už za sebou, oddychnout si, naobědvat se a potom si udělat odpočinkové odpoledne.

V době, kdy většina úředníku Ministerstva školství a CERMATu odchází, nebo se připravuje na oběd, naši středoškoláci a s nimi i učitelé – zadavatelé zasedají do lavic k více než  dvouhodinovému „klání“.

Možná nejeden z nich řešil problém, zda se má ještě  nasvačit nebo už naobědvat. S plným břichem se přemýšlí možná ještě hůř než s břichem prázdným.

Zajímalo by mě, kdo to vymyslel.

Zdeněk Lanz

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…