Češková (ODS): Evropský parlament chce lepší hospodaření evropských institucí

20.04.2013 8:17

Na právě skončeném plenárním zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku se europoslanci s výhradami vyjadřovali k hospodaření jednotlivých institucí EU. Česká europoslankyně Andrea Češková (ODS) dostala za úkol zhodnotit hospodaření hned pěti evropských institucí.

Češková (ODS): Evropský parlament chce lepší hospodaření evropských institucí
Foto: red
Popisek: Logo ODS
reklama

Jako členka Výboru pro rozpočtovou kontrolu se Andrea Češková zabývala hospodařením Evropské rady a rady Evropského hospodářského a sociálního výboru, Výboru regionů, Evropského veřejného ochránce práv a Evropského inspektora ochrany údajů. „Celkově hodnotím, že tyto instituce, s výjimkou Rady, spolupracovaly a snažily se odpovědět na všechny otázky, které vzešly z Parlamentu. To však neznamená mojí absolutní spokojenost s nakládáním s penězi evropských daňových poplatníků, ke každé instituci jsem měla vždy hned několik výhrad," říká jediná žena z ODS v europoslanecké lavici. 

Nespokojení panuje například u evropského veřejného ochránce práv, tedy u evropského ombudsmana, který vynakládá mnoho úsilí a prostředků na vlastní propagaci, přičemž jeho služeb využívá málo evropských občanů a institucí. Nákladovost evropského ombudsmana pak dosahuje podivuhodných rozměrů - zatímco český ombudsman řeší jeden případ v průměru za 505 EUR, ten evropský na něj čerpá z unijního rozpočtu přes 10 000 EUR. 
 
Největší nespokojenost však panuje s Radou, která odmítá ve věci kontroly jejího hospodaření s Evropským parlamentem spolupracovat. “Radě jsme zaslali celkem 52 otázek, ale bohužel ani na jednu jsme nezískali odpověď. Rada tak v této věci neplní gentlemanskou dohodu s Parlamentem ze 70. let. Já jsem přitom přesvědčena, že EU je postavena právě na dohodách a to na dohodách mezi členskými státy a jednotlivými institucemi. Velmi si přeji, aby Rada byla, alespoň v budoucnu, ochotná vést s námi dialog,“ konstatuje Andrea Češková závěrem.
 
JUDr. Andrea Češková
 poslankyně EP
 místopředsedkyně místního sdružení

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: ODS

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátor Drahoš: Navyšování učitelských platů je jen doháněním dluhů z minula

18:44 Senátor Drahoš: Navyšování učitelských platů je jen doháněním dluhů z minula

Projev na 104. schůzi Poslanecké sněmovny 15. června k návrhu změny zákona o pedagogických pracovníc…