Kohout (VV): Česká republika si koleduje o ostudu v EU i NATO

24.02.2014 19:13 | Zprávy

Velmi pozorně jsem si vyslechl interpelaci poslance Seďi směřovanou na MO, Martina Stropnického. V interpelaci pan poslanec zvedl velmi vážný problém armády. Ten se dá shrnout do jednoduchého vyjádření – nedostatečný finanční rámec pro zajištění základních funkcí armády v souladu se zákony ČR. Nutno podotknout, že ve stejné věci již interpeloval i poslanec Vít Bárta a jasné odpovědi se od ministra Picka také nedočkal.

Kohout (VV): Česká republika si koleduje o ostudu v EU i NATO
Foto: VV
Popisek: Předseda Věcí veřejných Jiří Kohout

Celý problém vyhřezává na tzv. sporu pilotů SAR o zneužívání §30, služební pohotovost, zákona 221 o vojácích z povolání a soudní spory vojáků o tzv. dosažitelnost. V jednom případu armáda do služebních pohotovostí zařazovala vojáky, se kterými držela ostrou hotovost a vyplácela jim místo plné mzdy jen necelou polovinu a v druhém případu AČR obcházela povinnost, jiným vojákům za dosažitelnost vyplatit odměnu v poloviční výši mzdy. Vše dle stejného §30, služební pohotovost.

Na své soudní spory zatím čeká i nezákonné určování do služby přesčas, bez nároku na mzdu.

Martin Stropnický přiznává, že problém skutečně existuje. A nutno dodat, že již existuje více jak deset let. Bohužel, z odpovědi pana ministra je evidentní, že je ve funkci krátce, tedy ještě tápe jak v množství právních rozdílností vedených sporů, tak i v hodnocení situace. Bagatelizace v tak pokročilém stádiu sporů ovšem není na místě. Cílem tohoto článku tedy není jeho kritika, ale spíše kritika těch, kteří ho na interpelaci připravovali.

Ve své době velitelé leteckého útvaru Přerov netušili, jaký problém svým přístupem k podřízeným otevřeli. Díky neústupnému trvání na nezákonném stanovování pracovní doby, vznikl spor, který má nesmírný záběr a relativně velké finanční dopady do resortu obrany. Bohužel, ještě dnes, kdy již existují výroky nejvyššího správního soudu ostře kontrastující se zavedenou praxí armády, nedochází k nápravě. Služba SAR v Náměšti nad Oslavou a v Praze jede podle zaběhlého scénáře, tedy s nezákonně nařizovanou služební pohotovostí.

(Nařízení služební pohotovosti je podmíněno důležitým zájmem služby a ten již jasně definovali soudy. Jde o náhodný jev, tedy není možno jej implementovat do systému plánování klasické pracovní doby vojáků)

Důvod, proč trvá neochota armády ustoupit ze své nezákonné praxe, je evidentně skryt v masovosti nezákonného jevu, odpovědnosti nejvyššího velení a samozřejmě ve financích.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Veciverejne.cz

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

koncesionářské poplatky

Dobrý den, pane Nachere. Samozřejmě vím, že jste proti zvýšení koncesionářských poplatků, a pokud to dobře chápu, tak když budete u moci, tak je opět snížíte? A neuvažujete o jejich úplném zrušení? Já netvrdím, že se třeba na nějaké pořady na ČT nekoukám, ale pokud jde o zpravodajství rozhodně mi ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Brož (ANO): Neobviňujte opozici z obstrukcí, když problém způsobil chaotický postup vlády

23:08 Brož (ANO): Neobviňujte opozici z obstrukcí, když problém způsobil chaotický postup vlády

Projev na 134. schůzi Poslanecké sněmovny dne 7. května 2025 k školskému zákonu