MZV: Český provinční rekonstrukční tým v Lógaru přivítal náměstka Schneidera

24.5.2011 8:50 odp.

První náměstek ministra zahraničních věcí Jiří Schneider během své návštěvy Afghánistánu navštívil český Provinční rekonstrukční tým ve východoafghánské provincii Lógar.

MZV: Český provinční rekonstrukční tým v Lógaru přivítal náměstka Schneidera

Cesty se zúčastnil spolu s náčelníkem generálního štábu Armády České republiky armádním generálem Vlastimilem Pickem, předsedou Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Senátu Jozefem Regecem, velvyslancem USA v České republice Normanem L. Eisenem a bývalým náčelníkem Generálního štábu armádním generálem Jiřím Šedivým. Delegace také navštívila 6.vrtulníkovou jednotku Armády ČR na základě Šarana v provincii Paktika a setkala se v Kábulu s velitelem sil ISAF Davidem Petraeusem a vysokým civilním představitelem NATO Simonem Gassem. Během jednání byl oceněn příspěvek ČR v rámci operací NATO a podíl ČR na rekonstrukci Afghánistánu.

"Přítomnost českých civilních expertů v PRT a dobré výsledky za tři roky působení v Afghánistánu jsou pro ministerstvo zahraničí důležitým pilotním projektem. Vámi ověřené postupy a získané zkušenosti budou základem pro další mise podobného charakteru, jejichž potřebnost v budoucnosti nelze vyloučit," zdůraznil náměstek Schneider při setkání se členy civilní části PRT. Diskuse se zaměřila především na fungování PRT v průběhu procesu předávání odpovědnosti za bezpečnost do rukou afghánských úřadů, který by měl v Lógaru začít v první polovině příštího roku. "Naším cílem je zvýšit asistenci při posilování kapacity místních úřadů zajišťovat základní služby v provincii. Úměrně tomu, jak tato kapacita poroste, budeme postupně snižovat rozsah projektů realizovaných PRT," vysvětlil v diskusi vedoucí civilní části Petr Svačina.

"Viditelně přispíváte ke stabilizaci této země, ke zvyšování její bezpečnosti, zdokonalování její infrastruktury a viditelně přispíváte ke zlepšování kvality každodenního života afghánských občanů. Vaše statečnost a úsilí jsou velmi chvályhodné," sdělil plynulou češtinou vojákům i civilním expertům PRT velvyslanec USA Eisen.

Na závěr cesty přijal celou delegaci velvyslanec ČR v Afghánistánu Petr Pelz.

Český Provinční rekonstrukční tým působí v provincii Lógar od března 2008. Jeho civilní část tvoří 11 odborníků z ministerstva zahraničí, vojenskou složku pak 292 příslušníků Armády ČR. Mezi oblasti působení PRT patří podpora bezpečnosti, zemědělství, opravy vodních zdrojů, budování infrastruktury a podpora zdravotnictví a nezávislých médií. Celkem Češi dokončili v Lógaru již 153 projektů (včetně projektů rychlého dopadu).

Sopuvisející:

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Ministerstvo zahraničních věcí

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Sdělte prosím s kým jste schopni jít při volbách do nějaké/program/ koalice

Úspěch ve volbách/ v politice/ m.j.předpokládá,najít spojence ve stranách, které mají v programu podobné cíle,záměry a metody řešení,jinými slovy k prosazení se u voličů nestačí mít " jenom" pravdu v pohledu jak by se věc mohla lépe řešit,nýbrž přímo čím,jakými změnami lze ukončit současný děsivý úp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Okamura (SPD): Zločinecká skupina měla krytí i v České televizi

12:43 Okamura (SPD): Zločinecká skupina měla krytí i v České televizi

Projev na 30. schůzi Poslanecké sněmovny 7. července 2022 k možným korupčním skandálům uvnitř hnutí …