Paggio (VV): Ozbrojené složky by měly mít maximálně nezávislou kontrolu

22.08.2011 6:30

Ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) by měla navrhovat vláda a jmenovat prezident republiky. Navíc by člověk na takovém postu neměl být bývalým členem těchto složek. Tyto návrhy představil poslanec VV Viktor Paggio na včerejším jednání sněmovního branného a bezpečnostní výboru.

Paggio (VV): Ozbrojené složky by měly mít maximálně nezávislou kontrolu

„Cílem mých návrhů bylo učinit GIBS maximálně nezávislou na politických tlacích. Bohužel jsem pro jejich podporu nesehnal dostatečnou podporu," tak hodnotí závěr včerejšího jednání sněmovního branného a bezpečnostního výboru jeho člen za VV Viktor Paggio. Výbor projednával otázku nově zřizované Generální inspekce bezpečnostních sborů a doporučil poslancům schválit vládní návrh zákona, který vznik tohoto kontrolního úřadu řeší, prakticky beze změn.

Generální inspekce bezpečnostních sborů by mohla začít pracovat v příštím roce. Jde o důležitou instituci, která bude prošetřovat trestnou činnost policistů, celníků a členů vězeňské služby i samotné inspekce ještě před zahájením jejich trestního stíhání za kriminální skutky. Vládní návrh zákona předpokládá, že šéfa Generální inspekce bude na návrh vlády jmenovat a odvolávat premiér. „Pro záruku vyšší míry politické nezávislosti ředitele jsem navrhoval, aby byl jmenován a odvoláván na návrh vlády prezidentem republiky. Kolegové z TOP09 pro změnu navrhovali jmenování vládou, ale také neuspěli. Můj další návrh vycházel z připomínek neziskových organizací, například Ligy lidských práv, a stanovil, že ředitel nemůže být bývalý policista, celník nebo člen vězeňské služby. Tedy člověk se známými a přáteli v prostředí, které má vyšetřovat," vysvětluje Viktor Paggio.

Ani jeden z návrhů poslance VV ale nezískal ve sněmovním výboru podporu. „V případě jmenování ředitele GIBS prezidentem se zdrželi hlasování poslanci ČSSD, a to rozhodlo. Mají vlastní, téměř identický návrh, chtějí ho však ještě diskutovat na poslaneckém klubu a pravděpodobně ho sami předloží ve druhém čtení," poznamenává Paggio, který ale vládní návrh zákona jako celek považuje za dobrý. „České republice vytýká úřad Veřejného ochránce práv, řada neziskovek ale i mezinárodních organizací, že nemá mechanismus nezávislého vyšetřování policistů, který je v západní Evropě standardem. Proto je nejvyšší čas tuto normu přijmout," uzavírá poslanec VV Viktor Paggio.

Související:

Opozice se obává zákona o GIBS a mocného premiéra

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Veciverejne.cz

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hřib (Piráti): Věděli jste, že je pražské metro jedno z nejhezčích na světě?

16:14 Hřib (Piráti): Věděli jste, že je pražské metro jedno z nejhezčích na světě?

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k pražskému metru.