Poc (ČSSD): Státy EU budou moci zakázat pěstování geneticky modifikovaných plodin na svém území

05.07.2011 17:47

Poslanci Evropského parlamentu dnes schválili směrnici, která umožní členským zemím omezit nebo zakázat pěstování geneticky modifikovaných plodin na svém území, a to i na základě obav z rizik spojených s životním prostředím.

Poc (ČSSD): Státy EU budou moci zakázat pěstování geneticky modifikovaných plodin na svém území

Pro spotřebu jsou v současnosti v EU povoleny tyto geneticky modifikované organismy (GMO) - bavlna, kukuřice, bakteriální protein, kvasinkové kmeny, řepka olejka a cukrová řepa. Pěstovat se smí jen modifikované brambory Amflora k produkci škrobu a Bt odrůda kukuřice.

Některé členské státy ale již nyní využívají "bezpečnostní" klauzuli pro zákaz GMO. Patří k nim Rakousko, Francie, Řecko, Maďarsko, Německo a Lucembursko.

V České republice je pěstování GMO povoleno, podle údajů Ministerstva životního prostředí se v roce 2010 pěstovaly GM brambory Amflora na 146 hektarech a Bt kukuřice na 4677 hektarech.

Poslanci Evropského parlamentu se shodli, že navržená legislativa vychází vstříc občanům EU. Více než polovina Evropanů je přesvědčena, že pěstování GMO je nebezpečné a škodí životnímu prostředí.

Členské země budou mít nyní možnost omezit nebo zakázat pěstování geneticky modifikovaných organismů (GMO), pokud jsou rizikem pro zemědělství nebo životní prostředí (například odolnost proti pesticidům, invazivnost určitých plodin, a ohrožení biodiversity) nebo z důvodů sociálně-ekonomických.

Europoslanec Pavel Poc, člen Výboru pro životní prostředí a bezpečnost potravin Evropského parlamentu, k tomu dodává: "V některých zemích jsou již dnes problémem tak zvané "superplevele", k jejichž vzniku přispěla právě umělá odolnost proti herbicidům. V případě GMO je třeba velmi důsledně zachovávat princip předběžné opatrnosti."

Nová legislativa nezmění současnou schvalovací proceduru, ta bude stále probíhat na úrovni EU a bude doplňovat rozhodnutí přijatá členskými zeměmi. Členské státy nebudou mít tedy možnost rozhodnutí Evropské komise, vydávané na základě nezávislého zhodnocení rizik Evropským úřadem pro bezpečnost potravin, změkčit, ale pouze zpřísnit.

Více:
Poc (ČSSD): Zelenější veřejné zakázky?

##PROFIL 1540##

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: cssd.cz

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

střelba na FF

Dobrý den, kdy bude ukončeno vyšetřování střelby na FF? Netrvá vyšetřování nějak dlouho? A druhá věc, co mě zajímá je, zda stát nějak odškodnil nebo odškodní rodiny obětí? Já netvrdím, že za to stát může, ale je to to nejmenší, co můžete udělat.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Šlachta (Přísaha): Blažek reálně paralyzuje soudnictví v Česku. Podporuju stávku

21:10 Šlachta (Přísaha): Blažek reálně paralyzuje soudnictví v Česku. Podporuju stávku

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke stávce zaměstnanců soudů.