,,Němci nemají rádi sami sebe." Historik Cerman o Německu, Gretě, svobodě slova a kravím prdění i krkání

15.08.2019 13:32 | Zprávy

ROZHOVOR Téma klimatické krize je v Německu módní trend. Paralelu s módou myslí historik Ivo Cerman doslova. Takové synchronizování názorů, které v poslední době vidíme na Západě, není podle něj třeba vysvětlovat nějakým spiknutím. Je to skutečně podobný společenský mechanismus jako móda. Ale sociální důsledky budou hrozné a nevratné. V jednom totiž dává švédské aktivistce Gretě Thunbergové za pravdu. A sice v tom, že je to jednoduché. Je jednoduché něco zničit, ale mnohem těžší je to obnovit a spíš to nepůjde vůbec. A to nejde jen o ekonomiku, třeba automobilový průmysl, ale i slušné živobytí a složitou politickou kulturu, kterou tu máme.

,,Němci nemají rádi sami sebe." Historik Cerman o Německu, Gretě, svobodě slova a kravím prdění i krkání
Foto: Hans Štembera
Popisek: Iniciativa studentů a studentek Fridays For Future pořádala středoškolskou stávku za zlepšení stavu klimatu nejen v Praze

Vzhledem k tomu, že jste v letech 2003 až 2006 absolvoval doktorandské studium na Eberhard Karls Universität v Tübingenu, že se zabýváte německým osvícenstvím, že v Německu vydáváte knihy jako naposledy Aufklärung oder Illuminismus o esoterice v době rozumu, že tam máte přátele a spoustu známých a že tam často jezdíte, bych čekal, že máte k Německu veskrze kladný vztah. Ale pak si přečtu váš blog, kde píšete, že poslední návštěvy Německa a sledování tamních médií v posledních týdnech vás přivedly k jedinému možnému závěru, že ta země se dokonale zbláznila. Co jsou podle vás hlavní příznaky toho, že vedle sebe máme šíleného souseda?

Příznakem pro mě je, že se ve veřejné sféře neobjevuje žádná kritická reakce na šířící se nesmyslné a škodlivé návrhy na změny týkající se ekonomiky, práva i osobního života jednotlivců. Odkaz na klima se bere jako dostačující zdůvodnění. Prostě se nic kritického do veřejného prostoru nepustí, a ono se to pak vše uskuteční, ať to lidé chtějí, nebo ne. Ale ohradil bych se proti tomu Unterstellung, že nemám rád Německo. Pro mě je německé osvícenství a přirozené právo hlavní téma, věnuji mu většinu svého času. Problém je spíš v tom, že Němci sami sebe nemají rádi. Po druhé světové válce rozvinuli jakousi sebepopírající kulturu, která měla asi za cíl udělat z nich lepší lidi, zabránit návratu nacismu. Ale zavrhování vlastní kultury – monotónní, automatické zavrhování – to není ta správná cesta.

Jak to zavrhování vlastní kultury samotnými Němci vypadá?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Bursík , Greenpeace , klima , Německo , oteplování , Cerman , Hřib

autor: Jiří Hroník

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

Veřejná doprava

Dobrý den, když tak myslíte na ekologii, proč v Praze není hromadná doprava pro všechny zdarma?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trump hraje poker, Putin šachy. Kvůli degradaci elit Západu je jaderná válka reálná

4:43 Trump hraje poker, Putin šachy. Kvůli degradaci elit Západu je jaderná válka reálná

„Realističtí politici vycházejí z koncepce rozpadu globálního světa na makrozóny, formované okolo vl…