„Ten plyn spotřebuje Německo.“ Vladimír Štěpán odhalil, jak to bude v zimě s plynem odjinud

03.08.2022 19:55 | Rozhovor

Plyn v zásobnících v Česku nepatří státu. Nepatří mu ani distribuční síť plynu, ani často zmiňované zásobníky. Přesto premiér Petr Fiala (ODS) ujišťuje, že plynu budeme mít v zimě dostatek. „Je možné zareagovat vyhlášením nouzového stavu a ty zásoby využít pro potřeby České republiky,“ připouští energetický expert Vladimír Štěpán, člen odborné skupiny Energie není luxusní zboží. Pak by ale stát musel uhradit škody obchodníkům, kteří plyn skladují, včetně penalizací. Navíc z německé strany zaznívá, že bychom museli uhradit i škody vzniklé průmyslu.

„Ten plyn spotřebuje Německo.“ Vladimír Štěpán odhalil, jak to bude v zimě s plynem odjinud
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ing. Vladimír Štěpán, člen odborné skupiny Energie není luxusní zboží

Odborníci zpochybňují tvrzení premiéra Petra Fialy, že plynu budeme mít v zimě dostatek, i když ruský Gazprom utne dodávky do Evropy. Jak podle vás dopadneme?

Dodávky z Ruska si zastavila Evropská unie svými sankcemi a rozhodnutí typu „Můžeme přerušit dodávky plynu okamžitě“ nebo „Ruský plyn nepotřebujeme“. Upozornili jsme, že to je mimo realitu, zejména v případě České republiky. Jako vždy marně.

Dnes už je jasné, že sankce Rusko nepoškodí, princip „Poručíme větru, dešti“ opět nevyšel, Rusko dodá místo 200 miliard m3 za rok do Evropy jenom 100 miliard m3 nebo i méně, a jejich příjmy z plynu vzrostou, protože se zvýší cena plynu. Těch 50 a více miliard m3 použijí pro plynofikaci Ruska, která se rozběhla, mají ten plyn zdarma, zaplatila ho EU.

Co kromě vámi zmíněných siláckých výroků některých politiků ze zemí EU ovlivnilo snížení dodávek?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinští žáci ve školách

Jaké řešení navrhujete? To nemají chodit do školy? To je asi nesmysl, který by se mohl nevyplatit, když tu pak zůstanou a budeme tu mít negramotné lidi, navíc by pak rodiče nemohli ani pracovat, kdyby je museli hlídat a žádali by o dávky…

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rukopis Dozimetru v Praze. Podrazy, korupce, pivo za 100 korun. Urban účtuje s papaláši

18:00 Rukopis Dozimetru v Praze. Podrazy, korupce, pivo za 100 korun. Urban účtuje s papaláši

Architekt, pražský zastupitel a kandidát SPD na primátora hlavního města Prahy Milan Urban v rozhovo…