„Za zdánlivou stabilitou velké síly.“ Petr Drulák popsal, co nám skutečně hrozí

05.01.2025 6:56 | Rozhovor

Změna světového řádu je vždy historicky doprovázena velkými válkami, varuje bývalý špičkový diplomat a expert na mezinárodní vztahy Petr Drulák. Ani my ve střední Evropě přes zdánlivý pocit bezpečí nemusíme být podle jeho názoru chráněni. V souvislosti s nezvládnutou migrací, jak se ukazuje ve Francii a Německu, nebezpečí bude nejen vnější, ale i vnitřní. Hrozí občanské války. A jsou zde také represe z liberálně-progresivistické strany, dodává Drulák.

„Za zdánlivou stabilitou velké síly.“ Petr Drulák popsal, co nám skutečně hrozí
Foto: XTV
Popisek: Petr Drulák

Pane profesore, ohlédneme-li se za uplynulým rokem, co z Vašeho pohledu patřilo mezi nejdůležitější události?

Zmínil bych dvě věci. Na ukrajinském bojišti loni k žádnému dramatickému zvratu nedošlo. Zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem je bez ohledu na to, co bude dělat, mimořádné. Dostal se do Bílého domu navzdory nejrůznějším strukturám, které se tomu pokoušely zabránit a dokonce se ho pokoušely zlikvidovat. Navzdory médiím, navzdory části hlubokého státu se mu podařilo vyhrát, takže to je velká událost. 

Na druhou stranu berme v potaz, že část hlubokého státu nejspíš s Donaldem Trumpem do nějaké míry spolupracuje, anebo on spolupracuje s ním. Je to vidět na některých nominacích do zahraničně-politického týmu a je to vidět na změněné atmosféře prezidentské kampaně v posledních měsících. K Trumpovi se začali najednou připojovat lidé, kteří by o něho dříve nezavadili a dříve jednoznačně podporovali Demokraty. Bylo to vidět na oligarších. Příkladem za všechny Mark Zuckerberg, který v září podal důležité svědectví, jak byl v rámci Facebooku nucen k manipulacím. Koneckonců se to týká i Jeffa Bezose, jehož Washington Post odmítl dát doporučení, že by lidé měli volit Kamalu Harris. Nepochybně tam byly i další pohyby, které nejsou navenek vidět. 

Posuneme-li se od Trumpa dál, během posledního měsíce roku 2024 se toho dělo hodně…

Ano. Je zajímavé, že během prosince se toho zřetězilo hodně. Po pádu Bidenovy administrativy se začaly dít věci ve světě. Například pád syrského režimu. Tato událost se nás docela bytostně týká, protože Sýrie není od Evropy zase tak daleko. Je to širší evropské sousedství a syrských migrantů je v Evropě přes milion a patří k těm dost těžko integrovatelným. Z tohoto hlediska je vítězství radikálních islamistů, o kterých jsme donedávna mluvili jako o teroristech, pro Evropu obrovská výzva. 

Zásadní událost, kterou nelze opomínat, je zrušení prezidentských voleb v Rumunsku. Dosud se nestalo, aby bylo takovým způsobem zrušeno první kolo prezidentských voleb bez zjevných důvodů. Uváděné důvody jako kampaň na Tiktoku a údajné ruské zasahování nemohou obstát. Rumunsko měli pod kontrolou atlantisté a to, že se jim lidé vzbouřili a dokonce Rumuni ze zahraničí volili kandidáta, který byl proti establishmentu. Reálným důvodem zrušení bylo vítězství nepohodlného kandidáta. Nelze to srovnávat s případem opakování prezidentských voleb v Rakousku, kde šlo o těsné počty hlasů a jejich přepočítávání, což jako důvod obstálo. V Rumunsku šlo o něco zcela jiného. Je to členský stát EU a NATO a rýsoval se tam kandidát, který stojí proti stávající proukrajinské orientaci, tak se zrušily volby. To je obrovské varování pro nás všechny. 

Mám-li to shrnout, tak Trump, Rumunsko a Sýrie patří k událostem, které jsou pro nás mimořádně důležité.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Já si myslím, že Západ položí jeho vlastní politika, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseKocum , 05.01.2025 7:36:48
To bude nejdůležitější událost letošního roku. Zastavení ruského plynu destabilizuje už tak dost rozvrácenou ekonomiku Evropy. Nezdraží jen plyn, ale i elektřina, která je na cenu plynu navázaná. K tomu problémy průmyslu s greendealem. Odtokem financí na Ukrajinu a díky tomu klesající životní úroveň obyvatel, to musí systém srazit na kolena.

|  17 |  0

Další články z rubriky

Německá půlnoc: Volby, jaké země nepamatuje. Politici zatlačeni realitou

0:01 Německá půlnoc: Volby, jaké země nepamatuje. Politici zatlačeni realitou

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR V únoru půjde Německo k volbám, jaké ještě nezažilo. AfD, doposud vytlačovaná z ja…