50 miliard eur pro Ukrajinu. Konečná proti. Padly závažné důvody, kam mají peníze jít

Spustit čtení článku
Tato funkce je dostupná jen s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší.
25.11.2023 15:37 | Rozhovor

Jak hodnotí 34 let po revoluci lidé, se kterými se setkává na svých výjezdech po ČR, a to i ti ve věku mezi 50 a 60 lety? I o tom mluví europoslankyně a předsedkyně za KSČM Kateřina Konečná. „Drtí je zvyšující náklady na bydlení. Těm, co nežijí v centrech měst, chybí dostupnost zdravotní péče...“ vypočítává. Dostala se i k potravinové sbírce a pondělní stávce, kterou prý KSČM podpoří. Vysvětlila také, co to je takzvaný nástroj pro Ukrajinu, o jakou částku jde, a proč hlasovala v Evropském parlamentu proti. Na závěr nevynechala Slovensko.

50 miliard eur pro Ukrajinu. Konečná proti. Padly závažné důvody, kam mají peníze jít
Foto: archiv K. Konečná
Popisek: Europoslankyně Kateřina Konečná

Paní poslankyně, před týdnem jsme si připomněli výročí 17. listopadu. Jak hodnotit těch 34 let od sametové revoluce?

Hodnocení bude záležet na každém konkrétním člověku. Jak zpívají Paleček s Janíkem, „to je mi pěkná startovní čára, jeden má šachtu a druhý fárá“… Takže ti, kteří se díky tomuto převratu dostali k neuvěřitelným majetkům, tak ti jistě budou toto výročí velebit. A ti, kdo z toho žádný profit neměli, se budou jistě ptát, kdy už se začnou mít tak, jak jim mnozí revoluční politici z tribun slibovali. Můžu se jich ptát, kam zašantročili majetek z privatizací, kdy už doženeme ekonomicky Německo, Rakousko. Měli na to 34 let, to už je téměř doba, kterou tady měli ti vysmívaní komunisté, kteří údajně neuměli hospodařit, ale vybudovali jaderné elektrárny, systémy vodních děl na mnoha řekách, nemocnice, školy, byli schopni podílet se na vesmírném programu, na výrobě letadel. Nemluvím už vůbec o automobilovém průmyslu, zejména nákladních autech. Neodcházely stovky miliard do zahraničí, aby se už do naší ekonomiky nikdy nevrátily a nebohatly tak subjekty v jiných zemích, ale měli z toho užitek naši lidé.

A jaké názory v tomto směru slýcháte od lidí, se kterými se scházíte doslova po celé republice?

Přesně to, co jsem zmínila v předchozí odpovědi. A nejsou to nářky jen starých nostalgiků. Generace lidí mezi 50–60 lety mohou tyto systémy porovnat. A co je trápí? Že je drtí zvyšující se náklady na bydlení. Ti, kteří si chtějí zajistit vlastní bydlení, jsou na desítky let pod hrozbou, že nebudou schopni splácet hypotéky. Chybí jim dostupnost zdravotní péče. Nežijí všichni v centrech měst. Nemají se jak dostat ze vzdálenějších míst za prací nebo do škol. Ti, kdo se pak rozhodnou odstěhovat z venkova, chybí v zemědělství. A zaměstnanci se mají nechat vydírat argumentem dovozu levnější pracovní síly ze zahraničí?

V souvislosti s nedávnou potravinovou sbírkou jste napsala, že se stydíte za vládu, která systematicky žene naše občany pro sociální dávky. Jak si vysvětlit, že i v některých případech, kdy lidé pracují, dnes nedokážou bez problému uživit svou rodinu? Kde je chyba?

V tom, jak se chová stávající vláda. Lidé jsou jí lhostejní. To, že se lidé nejsou schopni sami uživit svou prací, je chyba tohoto systému, který nahrává miliardářům. Ti, jak dokazují čísla, na krizi ještě více bohatnou. A vláda se bojí jim sáhnout na jejich byznys a obětuje své občany. Nejvíce je to vidět na cenách energií.

Vraťme se ještě k letošním oslavám. Jak se vám líbily? Co říci k samotným politickým projevům nejen na Národní třídě?

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: David Hora

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

pojištění

Nemyslíte, že by podnikatelům více než odložení plateb sociálního pojištění pomohlo, kdybyste zálohy tak rapidně nezvedli? Jak na takové navýšení ODS vůbec mohla přistoupit? Protože co si budeme povídat dříve nebo později ty zálohy budu stejně muset zaplatit, takže ta vaše pomoc je dost vratkavá, ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Hůe, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseHůe , 25.11.2023 16:42:37
Paní Konečná má zase ve všem pravdu! Nepotřebuje nikomu lhát jako Fialova pětikolka!

|  12 |  0

Další články z rubriky

„Hájí vládu. Tak si řekli o odměnu.“ Jakl a proč zaplatíte víc České televizi

7:30 „Hájí vládu. Tak si řekli o odměnu.“ Jakl a proč zaplatíte víc České televizi

„Není tu žádný důvod, proč má stát vydržovat barák za 8 miliard korun.“ ParlamentnímListům.cz to řek…