Čapí hnízdo? Hnus, běžte do háje! Vlastimil Tlustý ztratil nervy: Co čeká Babiše

11.09.2019 4:43 | Zprávy

ROZHOVOR „To je fakt hnus. Vy české spravedlnosti dáváte na frak!“ vzkazuje bývalý ministr financí Vlastimil Tlustý, který také popisuje černobílé vidění politiky. „Buď jste s Babišem, nebo proti Babišovi. Tasit a hurá na sebe! Je to strašné.“ V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz komentuje Tlustý nejen pozici premiéra Andreje Babiše a říká: „Vše, co se teď děje, je příprava na osudovou bitvu typu Lipany nebo Waterloo.“ A co očekávat do voleb? Nic. Ovšem pokud vznikne vláda bez účasti Andreje Babiše, bude mít jediný skutečný hlavní cíl, a to je zatočit s ním. „Já bych dál nespecifikoval, co všechno znamená slovo zatočit. Odvážím se ale…“

Čapí hnízdo? Hnus, běžte do háje! Vlastimil Tlustý ztratil nervy: Co čeká Babiše
Foto: Archiv PLTV
Popisek: Vlastimil Tlustý v pořadu Horké téma

Podzim bude spojený s demonstracemi, na Letné se chystá akce Milionu chvilek pro demokracii. Vy jste pro ParlamentníListy.cz zmiňoval, že si umíte představit, že to budou velikánské demonstrace a že „ti, co to organizují, správně tuší, že je potřeba díky těmto aktivitám co nejvíce posílit před těmi parlamentními volbami, ve kterých půjde o vše“. Jaký podzim nás čeká? Co demonstrace způsobí a ovlivní něco už teď?

Očekávám veliký rozruch nejen na demonstracích, ale i v médiích. Když to nazvu politicky horký podzim… tak to bude vypadat. Na složení vlády a funkčním období se ale nic nezmění. Ve Sněmovně má vláda většinu a demonstrace většinu neodstraní. Co se týká vládnutí, nebudou mít demonstrace faktický efekt žádný.

Motiv akcí je pro mě naprosto jasný: snaha vytvořit na nespokojenosti s premiérem Babišem a prezidentem Zemanem politickou formaci, která pak od nespokojených lidí získá podporu v parlamentních volbách. V tuto chvíli je ještě těžké odhalit, kdo za tím vlastně stojí, jestli je to opravdu nová formace nebo staronová formace. Umím si představit, že to může být pátá podoba po Unii svobody, Demokratické unii, demokratickém bloku, prostě pokračovatel téhož. Také vše může být ve skutečnosti organizováno Piráty nebo Zelenými. Ale to se ukáže.

Nelíbí se mi, že jde o využití nebo zneužití rozpolcenosti společnosti. Celá společnost je černobílá. Jedni jsou pro Babiše, druzí proti. Další pro Zemana, jiní proti a tyto skupiny se přerývají. Organizátoři využívají a zneužívají černobílosti, nepokoušejí se více říkat o svém programu, proto všechno stavějí na: nechceme Babiše, Zemana, zvolte nás a uvidíte. To je celá předvolební strategie formace. Já k tomu rychle dodám: milí voliči, kteří na tohle skočíte, budete překvapení, co pak budou ti lidé říkat, že chtějí. Vědět, co nechtějí, je málo. Bylo by fér, kdyby řekli, co chtějí, ale vědí, že pak podpora poklesne. Dělat veliké politické vlny na nesouhlasu s Babišem a Zemanem je snadné, oslovit voliče s pozitivním programem je nesnadnější. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

JUDr. Jindřich Rajchl byl položen dotaz

Rozhodnutí soudů

Když se vám rozhodnutí soudů nelíbí, tak je znevažujete a vlastně tím podrýváte důvěru v soudy. Nestačí, že je mizivá důvěra v politiky? Proč ještě rozvracet důvěru v soudy? Dokážete uznat, že soudy rozhodly správně, i když se vám to nelíbí? Co je teda pro mě zarážející je ne rozsudek, ale to, že by...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Denacifikace až po totálním ovládnutí Ukrajiny.“ Emeritní senátor Doubrava

21:01 „Denacifikace až po totálním ovládnutí Ukrajiny.“ Emeritní senátor Doubrava

„Vladimir Putin přeci mluvil o denacifikaci Ukrajiny a ta je možná jen po totálním ovládnutí celé Uk…