Docentka Švihlíková: V USA chudí chudnou a ČT to tají. Stamiliony Číňanů se dostaly z chudoby. Lidé touží po pravdě o krizi a celém systému

24.11.2014 4:42 | Zprávy
autor: Martin Huml

Ekonomka Ilona Švihlíková si myslí, že Evropa je záměrně přesvědčována, jak jí „ujel vlak" a jak se musí uskromňovat. Důvodem je prý snaha ořezat sociální stát, to největší, na co Evropa může být pyšná. Promluvila i o tom, jak se USA hodí válka na Ukrajině k protlačování transatlantické hospodářské smlouvy. Na neveřejných diskuzích ekonomů se prý už vážně mluví o tom, jak tato smlouva „oddělí" Evropu od Ruska.

Docentka Švihlíková: V USA chudí chudnou a ČT to tají. Stamiliony Číňanů se dostaly z chudoby. Lidé touží po pravdě o krizi a celém systému
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilona Švihlíková

Myšlenkou, kterou často opakujete, je, že Česká republika je ekonomickou kolonií Západu, závislá na dodávání komponentů pro západní hospodářství, které prodává bez výrazné přidané hodnoty. Vyčíslila jste též stamiliardové odtoky zisků z naší země na Západ. České politické garnitury se přitom  neustále ohánějí vědou, výzkumem a inovacemi jako základem pro naši budoucnost. Co můžeme my sami udělat, aby v našem průmyslu začaly převažovat (pokud možné české) podniky, které něco vymyslí a vyvinou, samy prodají a zisk zůstane zde? Je něco takového vůbec reálné, ve světě silných nadnárodních monopolů, které, jak tvrdíte, už začínají být silnější než vlády států? Můžeme vůbec přestat být kolonií?

Není to lehké, protože začlenění se do mezinárodní dělby práce má dlouhodobou setrvačnost. Česká cesta lidového kapitalismu se nepovedla, řečeno mírně, a pak už následovala cesta podpory nadnárodních firem ve formě investičních pobídek apod. Ale možnosti samozřejmě jsou. Zaprvé, není důvod podporovat zahraniční firmy typu Amazon. To je neuvěřitelná hospodářská politika – jásáte nad tím, že k vám přijde vykořisťovatelská firma, která jen posílí vnímání ČR jako kolonie. Nebo podpora call center, kde asi budeme soutěžit s Indií či co.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Stávka na ČT

Co říkáte na to, že ČT, která je placená z našich peněz vlastně stávkuje a zasahuje stávkou do vysílání? Já chápu, že chtějí vyjádřit svůj názor a ve svém volném čase, ať tak činí, ale zasahovat do vysílání mi nepřijde vzhledem k poplatkům, které platíme košér. Jak se na to díváte vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rukopis Dozimetru v Praze. Podrazy, korupce, pivo za 100 korun. Urban účtuje s papaláši

18:00 Rukopis Dozimetru v Praze. Podrazy, korupce, pivo za 100 korun. Urban účtuje s papaláši

Architekt, pražský zastupitel a kandidát SPD na primátora hlavního města Prahy Milan Urban v rozhovo…