Drulák: Tomuto člověku se vyplatil Fiala v Bílém domě. Není to Čech

18.04.2024 10:02 | Rozhovor

„Byla to čistě rituální návštěva, která měla potvrdit naši absolutní loajalitu Washingtonu,“ hodnotí politolog, expert na mezinárodní vztahy a bývalý diplomat Petr Drulák přijetí Petra Fialy v Bílém domě. Návštěva podle něho neměla žádný obsah, tedy krom jediné věci. „Fiala má Fotku z Oválné pracovny, to je vše,“ míní profesor Drulák s tím, že jediný, kdo může z Fialovy cesty profitovat, je ukrajinský prezident Zelenský.

Drulák: Tomuto člověku se vyplatil Fiala v Bílém domě. Není to Čech
Foto: Screen FB Petra Fialy
Popisek: Premiér Petr Fiala jednal prezidentem USA Bidenem

Česká média zhusta informovala o přijetí premiéra Fialy v Bílém domě a zpravidla zazněla hodnocení, že jde o mimořádný úspěch české zahraniční politiky a podporu směrování české vlády. Je to tak i podle vás?

Anketa

Vnímáte Izrael jako spojence České republiky?

23%
72%
hlasovalo: 17693 lidí

To nevím, ale určitě je pro každého českého premiéra hezké, když má fotku z Bílého domu. O to stojí všichni a z hlediska této fotky to úspěch je. Podobný úspěch měl Andrej Babiš, zatímco Sobotkovi před ním se to nikdy nepodařilo. Podstatné podle mého názoru je něco jiného, a to reálné výsledky Fialovy návštěvy. Jednalo se tam o něčem reálně? Získal tím nebo něco vyjednal premiér Fiala? V mediálním pokrytí jsem nic takového neviděl a přijde mi, že se jednalo o čistě rituální návštěvu. 

Byla to návštěva, kde Fiala ujistil Bidena svou neomezenou loajalitou vůči Spojeným státům americkým a Biden tuto loajalitu ocenil. Setkání v přátelském duchu, kde o nic nešlo a o ničem se nevyjednávalo. Že by tam byl nějaký efekt a přínos pro českou zahraniční politiku nebo tam byl jakýkoli moment, o kterém by se dalo něco napsat, já nic takového nevidím. Bylo to něco, čemu se říká non-event. Absence jakékoli události. Fiala má fotku, to je vše.

Některé komentáře ještě před přijetím Fialy u Bidena naznačovaly, že by mohlo jít o odměnu za český nákup F-35 nebo se mohlo řešit i jiné téma, které ale zůstalo veřejnosti skryto. Lze to považovat za možné?

Mohla to být návštěva za odměnu. Jak říkám, byla to rituální návštěva, kterou Američané dali najevo, že si cení loajality Fialovy vlády vůči všemu, co dělá Washington. Nepochybně oceňují i českou podporu Izraele. Dále 25 let od vstupu do NATO, česká podpora Ukrajiny. To není nic, o čem bychom s nimi mohli jednat. Jen se vzájemně ujišťujeme, že je všechno v nejlepším pořádku a bude to tak i pokračovat a všechno, co Američané potřebují, bude v Praze naplněno. Nevidím v tom žádný obsah.

Ta návštěva byla z hlediska reálné náplně o ničem, byla prázdná. Odpovídá to ostatně i obsahu české zahraniční politiky, která nemá obsah. V okamžiku, kdy se setkáme s nejmocnějším státem světa, jediným obsahem setkání je ujištění o loajalitě. Sice to obsah svého druhu je, ale kvůli tomu možná premiér nemusí jezdit do Washingtonu. Jenže to by neměl fotku, kterou se může chlubit. Stát v Oválné pracovně vedle amerického prezidenta může Fiala považovat za zahraničně-politický výdobytek. Otázka spíše je, zda tam Česká republika něco získala nebo ztratila a já myslím, že ne. Není tam nic. Hlavním výstupem toho jednání je fotka.

 

Prof. Petr Drulák

Dříve než do Bílého domu zavítal premiér Fiala do sídla CIA, kam s ním dorazili i šéfové všech tří českých tajných služeb. Dříve tam byl i Babiš v roli premiéra. Je běžné, aby vrcholní představitelé zemí chodili navštěvovat CIA?

Součástí premiérského programu může být leccos a není to něco, co bych označil za divné. Spíše to ukazuje, že Česká republika má nadstandardní vztahy s americkými zpravodajskými službami. Když říkám nadstandardní, neznamená to, že by šlo o rovnocenné partnerství. Znamená to, že pro CIA patrně naše služby dělají víc, než je jinak zvykem. Každý aspekt Fialovy návštěvy potvrzuje vazalskou roli a vláda se tím ještě ráda pochlubí, nepovažuje to za něco negativního. Říkají, že je to cílem jejich zahraniční politiky. 

Při návštěvě amerického Kongresu český premiér především lobboval za to, aby schválili onen balík podpory Ukrajiny ve výši 60 miliard dolarů. Za to mu více než čeští občané bude děkovat především ukrajinský prezident. Nebo ne?

Říká se, že příroda nemá ráda vakuum a platí to i pro zahraniční politiku. Když vznikne prázdný prostor, který nemá obsah, nějakým obsahem se zaplní. Ve chvíli, kdy obsahem české zahraniční politiky není český zájem, zaplní ho zájem jiný a Fiala tam v podstatě kopal za zájem současného kyjevského režimu, a to zaplnilo prázdnotu této návštěvy. Je to však obsah, který s Českou republikou moc společného nemá. Pro české zájmy a české občany v této zahraniční cestě premiéra Fialy žádné reálné výsledky nevidím. Návštěva ani nebyla koncipována tak, že by měla naší zemi cokoli přinést.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Radim Panenka

Ing. Tomáš Czernin byl položen dotaz

Válka na Ukrajině

Pane senátore, opravdu věříte tomu, že má Ukrajina šanci Rusko porazit, a že ji USA a ostatní budou podporovat do nekonečna? Nechápejte mě špatně, přeji si, aby Ukrajina Rusko porazila, ale myslím, že je to dost nereálná vize. A co mě ještě na vašem komentáři zarazilo je, že v něm vůbec nepíšete o m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Ano, profesor Drulák, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseHonzaSouček , 18.04.2024 10:32:31
to vystihl přesně. Fiala se zajel do Bílého domu vyfotit s Bidenem, aby se měl čím pochlubit. Pro Českou republiku neměla tato návštěva žádný užitek, alespoň teda maenstreamová média neinformovala o ničem, co pro nás Fiala vyjednal. Byla to opravdu vazalská návštěva, jako kdysi, když mannové přijížděli složit přísahu svému králi. A tím, jak Fiala žebral před Kongresem USA o pomoc Ukrajině, jen ukázal na čem mu opravdu záleží. Na naší zemi a jejích občanech to určitě není. Pamatujme si to při příštích volbách!!!

|  23 |  0

Další články z rubriky

„Sklízí, co zaseli.“ Konečná k nenávistné kavárně. Vzpomněla, čemu málem tleskali

4:44 „Sklízí, co zaseli.“ Konečná k nenávistné kavárně. Vzpomněla, čemu málem tleskali

Co říká na náladu ve společnosti? A v čem vidí největší problém ohledně nálepkování politických a ná…