Dvakrát odmítli Ukrajinci dát jaderné zbraně Rusku... Očitý svědek Milan Syruček. Zpět do minulosti

28.03.2023 21:30 | Rozhovor

Francouzi by nechápali, že jsme stále ještě mírumilovní a místo protestů si tak maximálně zanadáváme. Tam hoří ulice a úřady, při protestech proti důchodové reformě jsou stovky zraněných. Podle spisovatele literatury faktu Milana Syručka to vychází nejen z jejich jižnějšího naturelu, ale pro nás nepředstavitelných výhod, na které se občanům země galského kohouta sáhlo. Bývalý novinář se v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz věnuje také ruskému naturelu při konfliktu s Ukrajinou a informuje o famózní návštěvě v míšovském jaderném depotu, v Atom muzeu.

Dvakrát odmítli Ukrajinci dát jaderné zbraně Rusku... Očitý svědek Milan Syruček. Zpět do minulosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Milan Syruček

Jak se z vašeho pohledu vyvíjí válečný konflikt mezi napadenou Ukrajinou a ruským agresorem?

Už jednou jsem na těchto stránkách psal o tom, že Vladimír Putin, inspirován svým nejbližším rádcem Alexandrem Solženicynem a jeho knihou Rossia v obvale (Rusko v troskách) z roku 1998, v níž tento sovětský spisovatel tvrdí, že Ukrajina vůbec neměla právo vyhlásit svou nezávislost, protože existují jen tři Rusi - Velká Rus, Bělorus a Malá Rus, což je Ukrajina. Proto je třeba Ukrajinu vrátit do ruského lůna a nebude-li chtít to sama učinit dobrovolně, je třeba ji k tomu donutit silou. V tom je základní smysl celé té války, eufemisticky v Rusku nazývané speciální operace. Putin ovšem vůbec nepočítal s tím, že Ukrajina bude klást tak silný odpor, domníval se, že za tři čtyři dny Ukrajinu zlikviduje. Ale kupodivu se tak nestalo a naopak téměř celý svět ji v jejím boji proti ruské agresi podporuje. Putin svou akci zdůvodňuje též tím, že ukrajinský režim je neonacistický a mj. se odvolává na banderovce. Ale což například generál Vlasov, kdy se generálem stal ve svých pouhých 41 letech jako Stalinův miláček, rovněž nebojoval po boku nacistů proti Stalinovi?
 
Vždyť do funkce generál-plukovníka ho povýšil sám Hitlerův zástupce Himmler! A pokud se týče ukrajinské historie, mohl bych alespoň připomenout, že Kyjev byl založen 700 let předtím, než kníže Dolgorukij založil Moskvu. Ukrajina má právo na svou samostatnou existenci, což potvrdila i Moskva v roce 1994 podpisem budapešťské dohody, když se Ukrajina v zájmu svého mezinárodního uznání vzdala jaderných zbraní, ač v té době byla třetí nejsilnější jadernou mocností. Žil jsem v té době v Kyjevě, chodíval jsem za ministrem zahraničí Zlenkem a byl jsem očitým svědkem toho, jak ta jednání probíhala a jak skončila, byť v té době ukrajinský parlament dvakrát odmítl vydat své jaderné zbraně Rusku. Je užitečné si připomenout i tuto historii, aby bylo zřejmé, nakolik lživé jsou ruské argumenty pro válku, která stojí statisíce životů, miliony lidí donutila opustit své domovy a způsobila škody, jejichž rozsah snad ani není možné přesněji vyčíslit. Ale nejsem jasnovidec ani futurolog, abych mohl předvídat, kdy a jak tato nesmyslná válka skončí. 
 
 
Horko je v těchto dnech i ve Francii, kde probíhají masové protesty proti důchodové reformě...
 
Abychom plně pochopili, proč Francouzi tak urputně bojují jen kvůli tomu, že prezident Macron a vláda prodlužují odchod do důchodu z nynějších 62 na 64 let, museli bychom hlouběji pochopit francouzský charakter. Uvažováno z našeho pohledu, je to pořád méně, než v kolika letech se odchází do důchodu u nás, ale to z hlediska francouzského myšlení vůbec není podstatné. Tím je fakt, že prezident a vláda se pokoušejí narušit to, co je dávným privilegiem a tomu se Francouzi brání. Stejně tak, jako si prosadili a ubránili například 35hodinový pracovní týden, volnou středu či čtvrtek pro žáky a studenty ve školách, aby si mohli odpočinout a věnovat se třeba sportu nebo kulturním akcím ve svých centrech v přírodě, které má každá škola. Nejde o dva roky pozdější odchod do důchodu, jde o princip, kdyby to byl třeba jen jeden rok či dokonce jeden měsíc. Co když prezident a vláda sáhnou poté na jiné vymoženosti, třeba na délku pracovního týdne a podobně?
 
 
Hovoří se o nedávné vzácné návštěvě v Atom muzeu v Míšově...

Muzeum Železné Opony v Míšově, vybudované z bývalého úložiště sovětských jaderných hlavic k raketám, které stvořil a řídí zakladatel muzea Václav Vítovec, zažilo v sobotu velkou slávu: autobusem přímo z ruzyňského letiště přijelo třicet amerických historiků, které tam dovedl Gary Powers, syn pilota, jehož 1. května 1960 nad Sverdlovskem sestřelili Sověti. Powersův špionážní let s U-2 skončil tedy předčasně, Američané nepočítali s tím, že Sověti mohou zasáhnout letoun letící ve výšce 23 kilometrů.

Anketa

Má vláda zvýšit základní sazbu DPH z 21 % na 23 %?

4%
96%
hlasovalo: 25916 lidí
V ten den se měla v Paříži uskutečnit vrcholná schůzka nejvyšších představitelů čtyř velmocí. N. S. Chruščov žádal prezidenta Eisenhowera, aby se za let omluvil, ale ten odmítal a vůbec zpochybnil, že by se něco takového odehrálo. Jenže Powers porušil pravidla, nezabil se, ale ze sestřeleného letounu vyskočil padákem, vypravil se k nejbližší vesnici a tam se nechal zatknout sovětskou milicí. Vlastně k ní ani nedošel. Cestou potkal rozjařené svatebčany, kteří ho vzali s sebou na svatbu. Protože v blízkosti právě probíhalo cvičení vojáků Varšavské smlouvy, mysleli si, že to je jeden zatoulanec z tohoto cvičení. A ačkoliv protestoval, naložili ho do auta a odvezli na svatební veselí. Dost dlouho trvalo, než je přesvědčil, aby zavolali nějakého milicionáře, který by Garyho zatkl a on poté mohl žádat sovětské úřady, aby ho nechaly vrátit se domů.

Američané tedy z počátku vůbec odmítali, že by se nějaký letoun ocitl nad sovětským územím. Až do chvíle, kdy se v Moskvě uskutečnila s Powersem tisková konference. Poté se Powers mohl vrátit, ale v samotných Spojených státech ho po dvacet let obviňovali, proč nesplnil rozkaz a nezabil se. Vždyť měl i v jednom ze zubů kyanid, který mohl spolknout.

Ale stalo se a my mohli u nás přivítat jeho syna. Nebyl u nás poprvé, ale poprvé s sebou přivezl tak početnou skupinu Američanů, historiků, kteří chtěli Evropu navštívit, protože zkoumali období studené války. A své putování Evropou začali právě v Míšově.

Určitě připravujete další publikaci, není-liž pravda?

V současné době dopisuji svou 33. či 34. knížku, tentokrát o Zakarpatí, které je mojí srdeční záležitostí. Téměř všichni u nás znají Olbrachtova zbojníka Nikolu Šuhaje. Ale což, když jeho tři kamarádi ubili někoho jiného? Co to bylo za Šuhaje, odsouzeného v roce 1926 na deset let za své loupeže? V jejím závěru mám rozhovor o Zakarpatí i s umělou inteligencí, přečtete si, co ona vše zná. Už se těším, až si přivoním k čerstvě vytištěné knize a také na reakce vás, čtenářů.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Václav Fiala

Z jakých čísel při svých odhdech vycházíte?

Podle odhadů exministryně financí a šéfky poslanců hnutí ANO Aleny Schillerové si příští rok čtyřčlenná rodina připlatí kvůli vyšším daním 100 tisíc korun. Ptám se, protože každý tvrdí něco jiného, určitě na tom nezbohatneme, ale jak jste dospěla k čísu právě 100 000?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený příspěvek

bubák, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseBléry , 29.03.2023 10:15:32
Syruček spisovatel literatury faktu?? Když nevidí žádný důvod ruské operace? Je to možné? Prostě Rus je prolhaný a fuj. Že byl Kyjev založen 700 let před Moskvou, znamená co? Kyje byl centrem Kyjevské Rusi.Syručku, od tebe bych si nic nečetl. Ztráta času.

| 7 | 0

Další články z rubriky

Okamura: Odporné. Romští aktivisté žijí z našich peněz. Zneužívání dávek jim vyhovuje

4:44 Okamura: Odporné. Romští aktivisté žijí z našich peněz. Zneužívání dávek jim vyhovuje

,,Je to skutečně odporné ze strany romských aktivistů, často placených z veřejných peněz přes jejich…